Temaslı ya da enfekte bireyleri takip için elektronik bileklik uygulaması Kırıkkale'de hayata geçti

Kırıkkale Valiliğinden yapılan açıklamada; temaslı ya da enfekte hastaların bazılarının yeterince izole olmadığı belirtildi. Bu kapsamda elektronik bileklik sistemi kullanılarak karantina uygulamasını ihlal eden bireylerin daha kolay tespit edilmesi için, elektronik kelepçe uygulamasına geçildiği açıklandı.

Kurultay

Koronavirüs hastaları elektronik bileklik ile takip edilecek

Kırıkkale Valisi Yunus Sezer başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu, koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında alınan yeni kararları açıkladı. İl Hıfzıssıhha Kurulu'nun aldığı kararda, kişilerin Sağlık Bakanlığınca belirlenen izolasyon koşullarına uymalarının, Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı'nca Kırıkkale'de, 'pilot il uygulaması' çerçevesinde, elektronik imkanlarda dahil olmak üzere her türlü tedbir alınarak muhakkak sağlanmasına karar verildi.


Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs tedbirleri, vaka sayısının artış göstermesi ile birlikte ülkemizde de sıkılaştırıldı. Hafta başında getirilen yeni yasaklarla enfekte hasta sayısının düşmesi umulurken Kırıkkale'de elektronik bileklik uygulamasına başlandı. Uygulamaya göre şehirde, enfekte olan bireylerin ve temaslı kişilerin karantina kurallarını ihlal etmelerine engel olmak için elektronik bileklik takılarak kontrol edilecekleri duyuruldu.

İzolasyon kurallarını ihlal edenler 3 bin 150 lira ödeyecek


Söz konusu elektronik bileklik, tedavi ve takip süreci evlerinde devam eden vatandaşlara İl Sağlık Müdürlüğü filyasyon ekipleri ya da Valilik denetim ekipleri tarafından takılacak. Kovid-19 pozitif vatandaşların ve temaslılarının izolasyon süreci bitene kadar bu hasta bilekliklerini çıkarmamaları sağlanacak, yapılan denetimlerde bilekliğini çıkarmış olan vatandaşların izolasyon kurallarını ihlal ettikleri için İl Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi gereğince 3 bin 150 lira para cezası uygulanacak.


Bilekliği yanlışlıkla kopan ya da yırtılan vatandaşlar durumu derhal filyasyon ya da denetim ekiplerine bildirecek. Bilekliği kasten kullanılmaz duruma getiren vatandaşlara, TCK'nın 152. maddesi gereğince kamu malına zarardan işlem yapılacak. 
Tüm bu önlemlere rağmen evde izolasyon yükümlülüğünü ihlal ettiği tespit edilenler; Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282'nci maddesi uyarınca idari para cezasına çarptırılacak.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar