Telâfer'e Irak Ordusunun 92. tugayı ve 72. tugayının gireceği açıklandı

Irak Başbakanı Haydar el-Abadi, Türkmenlerin yoğun yaşadığı Telâfer'e orduya bağlı 92. ve 72. tugay ile Telâferli Sünni ve Şiilerden oluşan gücün gireceğini söyledi.

Kurultay

Telafer'e girecek güçler açıklandı

Irak Başbakanı Haydar el-Abadi, Musul'da, Türkmenlerin yaşadığı Telâfer'e orduya bağlı 92. ve 72. tugay ile Telâferli Sünni ve Şiilerden oluşan gücün gireceğini söyledi. Türkiye, kente Şii Haşdi Şâbi milislerinin girmesini istemiyordu.

İbadi, başkent Bağdat'ta düzenlediği basın toplantısında, güvenlik güçlerinin Musul operasyonunda ilerleme kaydettiğini belirterek, "Terör örgütü IŞİD ile Musul içerisinde çatışıyoruz. Bu da güçlerimizin kapasitesindeki değişimi gösteriyor. IŞİD, Musul'da yerleşim yerlerine bomba yüklü araç yerleştiriyor ve keskin nişancılarını da kullanıyor." ifadelerini kullandı.

Musul'a bağlı Türkmenlerin yaşadığı Telâfer ilçesine Haşdi Şâbi milis güçlerinin mi yoksa ordunun mu gireceği sorusu üzerine İbadi, "Telâfer'e orduya bağlı 92. ve 72. tugay ile Telâferli Sünni ve Şiilerden oluşan güç girecek." dedi.

İran'a ait savaş uçaklarının Irak semalarında uçmasına izin vermediklerini vurgulayan Abadi, şunları kaydetti:

"2014'te Tikrit ve Diyala'da onayımız olmadan İran uçakları IŞİD'i vurmak için uçuş gerçekleştirdi. Bunun üzerine Dışişleri Bakanlığımız İran'ı muhatap alarak onayımız olmadan kabul etmeyeceğimizi iletti. O günden beri tek bir İran uçağı Irak hava sahasına girmedi."

İbadi, Ürdün ile de aynı şeyi yaşadıklarını sözlerine ekledi.

Irak ve Suriye sınırında güvenlik kusuru bulunduğunu ifade eden İbadi, IŞİD sonrası söz konusu sınırda askeri ve güvenlik önlemlerinin alınması gerektiğini söyledi.

 

Haberin Kaynağı: Al Jazeera

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar