TBMM, yeni başkanını seçmek için toplanacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu, 27. Dönem ikinci devre meclis başkanını seçmek için toplanıyor.

Kurultay

TBMM, yeni başkanını seçmek için toplanacak

TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un görev süresinin dolması sebebiyle 7 Temmuz 2020 tarihinde, TBMM Genel Kurulunda Meclis Başkanlığı seçimi yapılacak.

BAŞKANLIK İÇİN YARIŞAN 5 İSİM

Seçim yarışında, TBMM Başkanı ve AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop'un yeniden aday olmasının yanı sıra CHP Ankara Milletvekili Haluk Koç, HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, İyi Parti Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz ile TİP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş da yer alacak.

BİR YASAMA DÖNEMİNDE 2 SEÇİM

Başkanlık için bir yasama döneminde anayasa hükümlerine göre, iki seçim gerçekleştiriliyor. İlk seçilenin görev süresi iki, ikinci devre için seçilenin görev süresi o yasama döneminin sonuna kadar devam ediyor.

İLK 2 TURDA 400 OY ALINMASI GEREKECEK

Gizli oyla yapılacak olan TBMM Başkanlığı seçiminde, birinci ve ikinci turlarda üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu yani 400 oy, üçüncü turda ise salt çoğunluk olan 301 oy aranacak

BİRİNCİ TURDA EN ÇOK OY ALAN SEÇİLECEK

Üçüncü turda salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü turda en fazla oy alan aday, Başkan seçilmiş olacak.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar