TBMM, gizli oturumla İdlib için toplanıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu, AK Parti'nin teklifi üzerine kapalı oturum yapacak. Haftalık olağan çalışmasına bugün saat 15.00'te başlayacak olan Genel Kurulun, gündeminde İdlip konusu yer alacak.

Kurultay

TBMM, gizli oturumla İdlib için toplanıyor

GENEL KURULDA AKAR VE ÇAVUŞOĞLU'NDAN AYRI AYRI SUNUM

Genel Kurulda, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ayrı ayrı sunum yapması ve milletvekillerini gelişmeler hakkında bilgilendirmesi bekleniyor. Gizli oturumda, TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerin temsilcilerinin de konuşma yapması bekleniyor.

KAPALI OTURUM NE ANLAMA GELİYOR?

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarihindeki ilk kapalı oturum, Meclis'in açılmasından bir gün sonra, 24 Nisan 1920 tarihinde yapıldı. Son kapalı oturum ise 4 Ekim 2012'de Suriye tezkeresinin görüşmelerinde gerçekleştirildi. Meclis'te şimdiye kadar 267 kapalı oturum yapıldı, bu oturumların 206'sı kamuoyuna açıklandı. 1 Mart 2003 tezkeresi, kamuoyuna açıklanmadığı için tartışmalara neden olan tutanaklar arasındaydı.

Parlamento sözlüğüne göre bu oturum, toplantı içeriğinin devlet sırrı olarak saklandığı Genel Kurul toplantısı olarak tanımlanıyor. Oturuma milletvekilleri, Cumhurbaşkanı yardımcıları, bakanlar, bakan yardımcıları katılıyor. Üst kademe kamu yöneticileri ile görevi gereği toplantıda bulunması gereken kamu görevlileri dışında da kimse toplantıya katılamıyor.

Oturum esnasında görüşmelerin tutanakları kâtip üyelerince tutuluyor. Ancak, Genel Kurul uygun görürse, yeminli stenograflar bu görevi yerine getirebiliyor. Toplantının ardından oturumun tutanağı ve özeti, bir zarfa konarak mumla mühürlenip Meclis arşivine veriliyor.

Kapalı oturum tutanakları ve özetleri, oturum tarihinden itibaren on yıl geçtikten sonra yayımlanabiliyor. Bunların daha önce veya sonra yayımlanmasına ilişkin Genel Kurul, Danışma Kurulu'nun teklifi üzerine işaret oyuyla karar veriliyor. Meclis İç Tüzüğü'ne göre ise görüşmelere ilişkin oturumda bulunanlar ve bulunma hakkına sahip olanlar tarafından hiçbir açıklama yapılamıyor. Bunlar devlet sırrı olarak saklanıyor.

 

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar