Erzurum Kongresi'nin 100'üncü yıl dönümünü coşkulu kutlamalar ile anıldı

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Erzurum Kongresi 100.Yılı Kutlamaları münasebetiyle kongrenin şehri Erzurum'da kutlamalara katıldı.

Kurultay

Erzurum'daki 100. Yıl Kutlamalarına Meclisten Katılım

Cumhuriyet'in temellerinin atıldığı Erzurum Kongresi'nin 100'üncü yıl dönümü, törenler ve çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Kongre binasındaki törenlere katılan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Türkiye Cumhuriyeti'nin cumhuriyet tarihi sahnesine çıkışının ilk adımının Erzurum Kongresi'nde olduğunu kaydetti.

TÖREN KAPSAMINDAKİ ETKİNLİKLER
Milli mücadelenin başlangıç yılları ve Erzurum Kongresi'nin önemini anlatan afiş, tasarım ve söyleşilerin yer aldığı kutlamada,Devlet Tiyatrosu sanatçıları Mustafa Kemal Atatürk ve kongre üyelerinin canlandırmalarını yaptı.


Havacılıkta milli gurularımız olan Türk Yıldızları ve Solo Türk te kongrenin yüzüncü yılında Erzurum semalarında bir gösteri uçuşu gerçekleştirdi.


Kurtuluş Savaşı meşalesinin yakıldığı Erzurum Kongresi'nin 100'üncü yıl dönümü sebebiyle düzenlenen törenler, Havuzbaşı Kent Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı önünde başladı.

Törene Vali Okay Memiş, milletvekilleri, 9'uncu Kolordu Komutanı Tümgeneral Veli Tarakçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Bölükbaşı, kongreye katılan delegelerin yakınları, gaziler, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.


TBMM BAŞKANI ŞENTOP: ''O GÜN VATANIMIZI BÖLMEYE YELTENENLER BUGÜN DE BENZERLERİNİ YAPMAYA ÇALIŞMAKTADIR''
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Erzurum Kongresi 100.Yılı Kutlamaları münasebetiyle kongrenin şehri Erzurum'da kutlamalara katıldı.


TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Erzurum Kongresi 100.Yılı Kutlamaları münasebetiyle katıldığı törende 100. yılı kutlanan Erzurum Kongresi ve milli mücadeleye ilişkin "O gün vatanımızı bölmeye, parçalamaya, önce işgal edip ardından peşkeş çekmeye yeltenen düşmanlar bugün de benzer oyunlar oynamaktadır. Ancak milletimiz, bu kirli oyunları geçmişte millet ruhu ile bozmuştur. Bugün de herhangi bir işgal yahut bölme teşebbüsüne karşı en büyük savunma gücümüz işte bu millet ruhudur." değerlendirmelerinde bulundu.


TBMM Başkanı Şentop'u, Erzurum Kongresi'nin yıl dönümü kutlamalarına katılmak için geldiği Erzurum Havalimanı'nda Erzurum Valisi Okay Memiş, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Bölükbaşı, Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül, Erzurum milletvekilleri Recep Akdağ, Selami Altınok, Zehra Taşkesenlioğlu ve İbrahim Aydemir, İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, İl Jandarma Komutanı Albay Bekir Uzun ile belediye başkanları karşıladı.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar