Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, YTB'de "Türkiye ve Komşu Ülkeler" konulu konferans verdi

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nda(YTB) verdiği "Türkiye ve Komşu Ülkeler" konulu konferansta Türk diasporasının tarihine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Kurultay

Ortaylı'dan Türk gençlerine çağrı: “Türkçeyi güzel kullanmalıyız”

Prof. Dr. İlber Ortaylı, YTB'de verdiği "Türkiye ve Komşu Ülkeler" adlı konferansta Türk diasporasının tarihine ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Ortaylı, geç oluşmasına rağmen güçlü bir Türk diaspora varlığının olduğunu belirtirken , sadece Almanya'da 3,5 milyon Türk vatandaşı olduğunu ve Türk diasporasının çok geniş bir coğrafyaya dağıldığına vurgu yaptı.

Ünlü tarihçi Ortaylı, konferansta yaptığı konuşmada  diasporada yaşayan gençlerin dilini ve kültürünü kaybetmemesi için faaliyetlerin yürütülmesi gerektiğini ifade etti.

Ayrıca Ortaylı,"Öncelikle dilimizi kaybetmememiz gerekiyor. Türkçeyi güzel kullanmalıyız." dedi.

TÜRKİYE'NİN GÖNÜLLÜ ELÇİLERİ

İlber Ortaylı, YTB'nin sağladığı Türkiye bursları" programı ile Türkiye'de eğitim gören uluslararası öğrencilerin varlığının çok önemli olduğunu kaydederken Türkiye'de eğitim gören yabancı öğrencilerin Türk kültürünü de yakından tanıma imkanı bulmuş olduklarının altını çizdi.

Ortaylı, mezun olan öğrencilerin kuracağı güçlü bağlarla ülkelerinde Türkiye'nin gönüllü elçileri olacaklarını söyledi.

YTB Başkanı Abdullah Eren de konferansın açılışında yapmış olduğu konuşmada Prof. Dr. İlber Ortaylı'yı ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek, kurum hakkında kısa bir bilgilendirme yaptı.

Başkan Eren, YTB'nin 3 ana faaliyet alanı olduğunu belirtirken Yurtdışındaki vatandaşlarımız, soydaş-akraba topluluklarımız ve ülkemizde eğitim gören uluslararası öğrenciler olmak üzere ana faaliyet alanlarımızda ülkemize ve vatandaşlarımıza azami katkı sunmanın gayretindeyiz.' dedi.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar