Suriyeli muhalifler barıştı

Türkiye sınırındaki bölgede etkin iki Suriyeli muhalif grup arasındaki çatışma sona erdi.

Kurultay

Suriyeli muhalifler barıştı

Suriye'nin Halep kentine bağlı Azez içesinde, muhalif iki grup arasında çıkan çatışmalar sona erdirilerek anlaşma sağlandı.

Fırat Kalkanı Harekâtı'nın da gerçekleştiği bölgede, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) çatısı altındaki iki grup arasında, bir kontrol noktasının denetimi konusunda çatışma çıktı.

Ahraru Şam ve Şam Cephesi komuta kademesinin bir araya gelmesi ile çatışmaların durdurulması ve sorunun çözülmesi için bir hakem heyeti oluşturulması kararlaştırıldı. Toplantı sonrası yayınlanan ortak bildiride, kardeş kanı dökmenin kesinlikle kabul edilemez olduğu ve sorunların diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini belirtildi.

Ahraru Şam güçlerinin Şam Cephesi'ne ait kontrol noktasını ele geçirmesinden sonra başlayan çatışmaların yayılması ile birlikte, Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan geçişler, geçici olarak durdurulmuştu. Taraflar arasında anlaşma sağlanmasına rağmen, Kilis Valiliği henüz sınır kapısını geçişlere açmadı.

Suriye'de geniş bir alanda faaliyet gösteren Ahraru Şam, ülkenin kuzeyinde konuşlu yaklaşık 18 bin savaşçısıyla en büyük silahlı muhalif grup durumunda. Şam Cephesi  ise, yalnızca Halep'in merkezi ve kuzeyinde 3 bin kişilik güce sahip.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar