Suriye'deki 9 Ukrayna vatandaşı tahliye edildi

Suriye’de mülteci konumunda olan Ukrayna vatandaşlarından 9 kişi savaş bölgesinden tahliye edildi. Vatandaşları taşıyan uçak, dün gece başkent Kıyiv’e geldi.

Kurultay

Suriye'deki 9 Ukrayna vatandaşı tahliye edildi

Ukrayna, Suriye'deki savaş bölgesindeki vatandaşlarını tahliye etmeye devam ediyor. Dün gerçekleşen operasyonda, 2 kadın ve 7 çocuk başarıyla sonuçlandı ve Ukrayna vatandaşları ülkelerine döndü. Tahliye süreci, Ukrayna Cumhurbaşkanlığı, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ve Kırım Tatar Milli Meclisinin ortaklığında gerçekleştirildi.

KIRIM TATAR MİLLİ MECLİSİ ÖNEMLİ BİR ROL ÜSTLENDİ

Konuya ilişkin ayrıntıları Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, sosyal medya hesabından paylaştı. İşte o paylaşım:

"Devletimizin Suriye'deki mülteci kampından kurtardığı dokuz Ukraynalı yurda döndü. Alime ve Zarif isimli iki kadın ile yedi çocuk dün gece Kıyiv'e indiler ve şimdi güvendeler. Yakında ailelerine ve yakınlarına geri dönebilecekler. Ukraynalıların kurtuluşu son derece zor şartlarda gerçekleşti. Yetkili makamlar kapsamlı ve son derece profesyonel çalışma yürüttüler. Kırım Tatar Milli Meclisi, bu konuda önemli bir iletişim rolü üstlendi. Tahliye süreci, Ukrayna Cumhurbaşkanı tarafından şahsen yönetildi.

Suriye'deki savaş milyonlarca insanın acısına dönüştü ve bunların arasında Ukraynalılar da var. Vatandaşlarımız Suriye kamplarında kalmaya devam ediyor. Onların vatanına dönüş süreci kolay değil ama mutlaka gerçekleşecektir. Ukraynalı diplomatlar ve yetkililer bunun için maksimum çaba sarf edecekler."

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar