Suriye'de Esad Ordusu Türkmenleri bombalıyor

Suriye ordusu Bayır-Bucak bölgesinde konuşlanan Türkmen muhalifleri havadan ve karadan yoğun bir şekilde bombalıyor.

Kurultay

Esad Türkmenleri bombalıyor

Suriye'nin Lazkiye iline bağlı Bayır-Bucak bölgesinde Esad güçlerine bağlı birlikler ile yerel Türkmen güçler arasında çatışmalar tırmanıyor. Avanlı köyüne yapılan bombardıman sırasında iki Türkmen savaşçı yaşamını yitirirken, 15 kişi de yaralandı.

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, Ramazan Bayramı'nın ilk gününden bu yana bölgede Esad güçlerinin mevzi kazanmaya çalıştığını belirtti.

Yoğun hava ve kara bombardımanı desteğinde, Esad'e bağlı kara birliklerinin, Lazkiye'nin Kuzey kırsalında bulunan Türkmen bölgelerini ele geçirmeye çalıştığını söyleyen Mustafa, savaşçılarının saldırıları püskürttüğünü savundu.

Cebel El Turkman (Türkmen Dağı) olarak da bilinen bölge, Türkiye sınırında yer alması ve denize kıyısının bulunması nedeniyle stratejik bir önem taşıyor. Türkmen muhalifler sarp arazi koşullarına ve yoğun orman örtüsüne sahip bölgede mevzilenmiş durumda.

Al Jazeera kaynaklarının verdiği bilgilere göre, Esad güçleri, Lazkiye kentinin kuzey kesimlerinde bulunan ve Tel Osman olarak bilinen bölgeyi ele geçirdi. Ancak Türkmen güçler karşı saldırıya geçerek, söz konusu yükseltiyi geri aldı.

Bunun üzerine rejim, havadan ve karadan bombardıman eşliğinde piyade birlikleriyle sızma girişimlerinde bulunuyor. Şam yönetimi, Laskiye bölgesindeki muhaliflerin Türkiye ile olan bağlantısını kesmek istiyor.

Haberin Kaynağı: Al Jazeera

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar