Suriye'de Esed Rejimi terör örgütü PKK ile petrol ticareti yapmaya devam ediyor

Amerika Birleşik Devletleri'nin ''bölgedeki ortağım'' dediği PKK/YPG terör örgütü, hamisi ABD'nin ticari ilişkileri yasakladığı Esed Rejimine petrol satışı yapıyor. Rejim ile örgüt arasında son bir ay içerisinde 15 bin TIR petrol ticareti gerçekleştirildiği biliniyor.

Kurultay

Esed Rejimi ile PKK/YPG arasındaki petrol ticareti hız kesmiyor

Terör örgütü PKK/YPG, Suriye'de ABD'nin desteği ile elinde bulundurduğu bölgelerden, Esed Rejimine petrol satışı gerçekleştiriyor. Sahadan edinilen bilgiye göre, örgüt ile rejim arasında her gün yaklaşık 500 tır petrol alışverişi yapılıyor. El değiştiren petrol miktarının bu ay 15 bin tıra ulaştığı aktarılıyor. 

Söz konusu ticareti, Esed Rejiminin örgüt ile ilişkilerinden sorumlu Milletvekili Husam Katırcı'nın koordine ettiği biliniyor. Katırcı, Esed Rejimine yakınlığı dolayısı ile ABD Hazine Bakanlığı tarafından yaptırım listesinde yer alıyor. 

Geçtiğimiz günlerde Husam Katırcı'ya ait olduğu bilinen petrol tankerleri, terör örgütünün işgalindeki bölgelerde görüntülendi. PKK/YPG işgalindeki Rumeylan bölgesinden petrol alan tankerler, daha sonra yine örgüt kontrolündeki Tel Tamir, Ayn İsa ve Rakka'da görüldü. 

PKK'dan petrol alan Esed tankerlerine Rus zırhlısı eşlik ediyordu

Söz konusu ticarete ilişkin bölgeden gelen görüntülerde ilginç bir detayda dikkatlerden kaçmadı. ABD'nin müttefiki olan PPK/YPG terör örgütünden alınan petrolün, Esed Rejimine ait bölgelere ulaştırılmasında Rus zırhlılarının da görev aldığı ortaya çıktı. Rus zıhlıları, terör örgütü bölgesinden alınan petrolün rejim bölgesine güvenli bir biçimde aktarılmasında kilit rol oynuyor. 

PKK terör örgütü ABD yasalarına aykırı hareket ediyor

ABD Başkanı Donald Trump'ın 21 Aralık'ta imzaladığı ve 17 Haziran'da yürürlüğe giren "Sezar Suriye Sivil Koruma Yasası"na göre, rejimin yerli petrol üretimini geliştirmesine yardımcı olmanın ve rejim ile ticari ilişkide bulunmanın bir takım cezai müeyyideleri bulunuyor. ABD söz konusu yasayı delen kişi ve kurumlara, ABD'yi ziyaret etme yasağı, başka ülke ve şirketlerle herhangi bir finansal işlem yapma yasağı, ABD'deki mal varlıklarının dondurulması gibi yaptırımlar uygulayabiliyor. Fakat ABD'nin müttefikim dediği PKK/ YPG terör örgütüne bu yaptırımları uygulayıp uygulamayacağı ise merak konusu. 
 

Haberin Kaynağı: AA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar