Steinmeier'in Türkiye gündemi

Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier, 15 Kasım'da Ankara'da olacak.

Kurultay

Steinmeier'in Türkiye gündemi

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann'ın verdiği bilgiye göre  Alman Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Pazartesi akşam saatlerinde Ankara'da olacak. Bu, 15 Temmuz sonrası Türkiye'nin seçilmiş hükümetiyle dayanışma göstermek adına yapılacak olan en üst düzey ziyaret olacak. Büyükelçi'nin verdiği bilgiye göre aynı zamanda darbe sonrası alınan önlemlerin 'orantılı olması gerektiği' de Steinmeier tarafından Ankara'da dile getirilecek.

Ekim sonu için planlanan ziyaret, Çavuşoğlu'nun yurt dışı ziyaretleri ve ardından Steinmeier'in programı sebebiyle 15 Kasım'a ertelenmişti.

Steinmeier'in ziyaretinde vize muafiyeti için devam eden görüşmeler, İncirlik'te Alman varlığının devamı ve PKK konusu da konuşulacak.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Almanya'nın teröre destek verdiğini söylemiş, Alman Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier suçlamaları reddetmişti. Steinmeier, 8 Kasım'da Berlin'de "Bugün Türk mevkidaşımın Almanya'nın bir şekilde PKK'ya destek verdiği yönündeki iddialarını okudum. Öyle sanıyorum ki, Ankara da bunun tam tersinin doğru olduğu biliyor" demişti.

Son dönemde karşılıklı açıklamalarla gerilen ilişkilerin olumlu yönde ilerlemesi için ziyaretin önemli olduğunu belirten Büyükelçi Erdmann, Steinmeier'in bu açıklamasını bir kez daha yüz yüze dile getireceğini belirtti.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar