Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Antalya Ziyaret tarihi netleşti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 10 Ekim'de Türkiye'ye gelerek Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelecek ve Enerji Kongresi'ne katılacak.

Kurultay

Ziyaret tarihi netleşti

Kremlin Sarayı, Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki zirvenin 10 Ekim günü gerçekleşeceğini duyurdu. Putin, 24 Kasım'da Türkiye havasahasını ihlal ettiği için Rus uçağını Türkiye tarafından düşürülmesinin ardından ilk kez Türkiye'yi ziyaret edecek. 

Daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan, 9 Ağustos günü Petersburg'da Putin ile görüşmüştü. 

Rusya Devlet Başkanı'nın Danışmanı Yuriy Uşakov gazetecilere yaptığı açıklamada, "Ziyaret 10 Ekim'de gerçekleşecek. Dünya Enerji Kongresi'nde konuşma yapacak ve Erdoğan ile ikili görüşme gerçekleştirecek" ifadelerini kullandı.

Türkiye, 24 Kasım'da hava sahasını "5 dakika içinde 10 kez uyarılmasına rağmen" ihlâl eden Rus savaş uçağını, Suriye sınırında düşürmüştü. Bu durum Ankara ve Moskova arasında krize neden olmuştu. Moskova yönetimi uçağın Suriye üzerinde düşürüldüğünü ve Türkiye'ye hiçbir tehdit teşkil etmediğini söylerken, ABD ve sivil gözlemciler Rus uçağının Türk hava sahasını ihlâl ettiğini doğrulamıştı.

Ardından Haziran ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin'e bir mektup gönderip, "Hayatını kaybeden Rus pilotun ailesine bir kez daha acılarını paylaştığımı belirtmek ve taziyelerimi sunmak istiyorum; kusura bakmasınlar diyorum" demişti. 

Haberin Kaynağı: DHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar