Kacar şehzadesi Babek Mirza İstanbul'a geldi

İran adlı sınırlarına hükmeden son Türk hanedanlığı Kacarların, (Qacar, 1794-1925) Almanya'da yaşayan şehzadesi Babek Mirza Han Kacar ile Türk vatandaşı eşi Leyla Han Kacar , İstanbul'a geldi.

Kurultay

Kacar şehzadesi İstanbul'da

Şehzade Babek Mirza Han Kacar, bir dizi görüşmede bulunmak için Azerbaycan ve İran'a ziyaret gerçekleştirdikten sonra akşam saatlerinde Atatürk Havalimanı'na geldi. Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Mirza, İstanbul'a üçüncü gelişi olduğunu belirterek, "Türkiye'ye gelmek benim için, ziyaret gibi değil, kendi vatanıma geliyormuşum gibiyim. Türk milletiyle tanışıp, konuşup muhabbet etmek benim için büyük bir zevktir. Türk milleti şerefli bir millet." diye konuştu.

İran'ın yarısı Türk

İran ve Anadolu Türklerinin omuz omuza vermesi gerektiğini belirten Şehzade, "Özellikle bu karışık zamanlarda, İran'la Türkiye'nin ilişkisini çok daha yakın görmek isterim. Biz kardeş ülkeyiz. Bakın ben İran'dan geliyorum, size Türkçe hitap ediyorum. İran'ın yarısı da Türk ve Türkçe anlıyor. Biz kardeş milletiz, beraber olalım. Boynumuzu kimse bükemez." ifadelerini kullandı.

Babek Mirza'nın Tekirdağlı ve Berlin doğumlu eşi Leyla Mirza da, "İstanbul'u özledim. Çok seviyorum." dedi.

Kacar Hanedanlığı ve Kacar Devleti

Kacar Hanedanlığı, Selçuklu Devletinden 1925 yılına kadar aralıksız Türk egemenliği altında olan İran adlı sınırlara, 1794-1925 yılları arasında hükmetmişti. Hanedan ailesinin önemli ismi olan Babek Mirza, Almanya'nın başkenti Berlin'de yaşıyor. 

Kacar ismi Türkiye kaynaklarında "ç" harfiyle "Kaçar" şeklinde yanlış yazılıyor, eğer Türk söylendiği gibi yazılan bir dil ise doğrusu "Kacar"dır, çünkü isim seslendirilirken o harf kesinlikle "ç" sesi değil "c" sesidir. Ayrıca  Türkiye Türkçesinde "Q" harfi olsa ismin tam doğrusu "Qacar" şeklinde olmalıdır. 

Haberin Kaynağı: DHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar