Son Dakika: Aydın Doğan: Şartlar ne olursa olsun mutlaka demokrasinin yanında olacağız

İstanbul Gümüşhane Dernekler Federasyonu tarafından organize edilen Üst kurul ve Dayanışma kurulu toplantısında konuşan Doğan Holding ve Gümüşhane Sanayi ve İş Adamları Derneği (GÜSİAD) Onursal Başkanı Aydın Doğan, "15 Temmuz gecesi Bodrum'da yazlık evimdeydim ve gelişmeleri oradan takip ettim. O gece arkadaşlarıma ilk verdiğim talimat, şartlar ne olursa olsun mutlaka demokrasinin yanında olacağız. Bizim nefes borumuz demokrasidir." dedi.

Dikkat: Bu haber, ajans editörleri tarafından düzenlenmiştir.

Kurultay

Aydın Doğan: Şartlar ne olursa olsun mutlaka demokrasinin yanında olacağız

İstanbul Gümüşhane Dernekler Federasyonu tarafından organize edilen Üst kurul ve Dayanışma kurulu, 15 Temmuz darbesi, Gümüşhane ile ilgili teşvikler ve İstanbul'daki STK'lara merkez yapımı konularında bir program etkinliği düzenlendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Beykoz Sosyal Tesisleri'nde gerçekleştirilen toplantıya; Gümüşhane Milletvekilleri Hacı Osman Akgül ve Cihan Pektaş, AK Parti İstanbul Milletvekili Serap Yaşar, Gümüşhane Valisi Okay Memiş, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Doğan Holding ve Gümüşhane Sanayi ve İş Adamları Derneği (GÜSİAD) Onursal Başkanı Aydın Doğan, İstanbul Gümüşhane Dernekler Federasyonu (GÜDEF) Genel Başkanı Tahsin Sögüt, Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Akçay, GÜSİAD Başkanı Prof. Dr. Kenan Aydın,iş adamı Metin Akagün, Gümüşhane İlçe Belediye Başkanları, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri ve iş adamlarının da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı. Toplantı, 15 Temmuz Darbe girişiminin anlatıldığı belgesel ve Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından açılış konuşmalarıyla devam etti.

"BİZİM NEFES BORUMUZ DEMOKRASİDİR"

Toplantıda konuşan Doğan Holding ve Gümüşhane Sanayi ve İş Adamları Derneği (GÜSİAD) Onursal Başkanı Aydın Doğan, toplantıda olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirterek, "O kadar mutluyum ki buranın kokusu ve havası bir başka. Ben şöyle derdim 'Gümüşhane'de yıldızlar bile başka parlıyor. Kelkit'te gök bile daha mavi' derdim. Hakikaten burada da o havayı hissetmeye başladım. Burası Gümüşhane kokuyor, hemşeri kokuyor, arkadaşlık kokuyor. 15 Temmuz gecesi Bodrum'da yazlık evimdeydim ve gelişmeleri oradan takip ettim. O gece arkadaşlarıma ilk verdiğim talimat şartlar ne olursa olsun mutlaka demokrasinin yanında olacağız. Bizim nefes borumuz demokrasidir. Zaten yayıncılık, demokrasi olmazsa olmaz. Bunun için 'ne yapıp yapıp hükümetin yanında olacağız' dedim. Bütün arkadaşlarım bu talimatlarıma uydular." dedi.

"TAYYİP BEY O GECE LİDERLİK VASFINI GÖSTERDİ"

CNN Türk Ankara Temsilcisi Hande Fırat ile ilgili anısını paylaşan Aydın Doğan, "Hande'nin çok adı geçti. Ben de Hande ile ilgili bir anekdot anlatmak istiyorum. Eşim yanımda, büyük kızım yanımda, bir damadım yanımda onlar habire bana sekreterlik yapıyorlar. Hande bana dedi ki 'Ben biraz sonra Tayyip beyi çıkarırsam ne yaparsınız' dedi. Dedim ki, 'Eğer sen onu yapabilirsen çıtçıtınla düğün yaparım' dedim. Hande çok sevindi 'doğru mu diyorsunuz' dedi. Kız dedim 'Ev eşyanızı da alırım.Yeter ki sen bunu yap' dedim. 'Sen bizi izle' dedi. Hakikaten de konuşmasından 10 dakika sonra bunu yaptı. O arkadaşımız çok başarılı bir iş yaptı. Tayyip beyin o cesur duruşu, ödün vermeyişi bunu kendisine de darbe sonrası telefonda söyledim. 'Eğer siz biraz tereddüt etseydiniz. Biraz ödün verseydiniz. Ülkemiz şimdi bir maceracıların elindeydi dedim onun için büyük lidersiniz' dedim. Liderlik böyle kritik zamanlarda belli olur. Meşhur bir laf vardır 'Liderlik insanlara ana rahminde düşermiş' hakikaten de Tayyip bey o gece liderlik vasfını gösterdi, en ufak bir tereddüt göstermedi. Bizde elimizden geldiği oranda yardımcı olduk. O da buna da teşekkür etti. Onun için Cumhurbaşkanımızı kutlamalıyız. Büyük bir cesaret gösterdi. Her liderin kolay kolay vereceği karar değildi." diye konuştu.

"HUKUKTAN AYRILMADAN BU İŞLERİ YÜRÜTÜYORUZ"

Gümüşhane Valisi Okay Memiş, 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan 248 kişiden 5'inin Gümüşhaneli olduğunu ifade ederek, "Gümüşhane'de biz bu darbe girişimini biraz kolay atlattık. İl Jandarma Alay Komutanımız, İl Emniyet Müdürümüz vatanperver ve devletine, milletine bağlı insanlardı. FETÖ'cü çıkmadılar birazda şansımıza. Vali olarak atanalı daha bir ay olmuş ilk görev yerim Gümüşhane, böyle bir hain darbe teşebbüsüyle karşılaştık. Biz devlet olarak FETÖ yapılanmasını özellikle Gümüşhane'den tamamını temizleyeceğiz. Bunu yaparken, FETÖ'cülerin daha önce yaptıkları gibi bu işi sahte delillerle yapmayacağız. Kimseye haksızlık yapmayacağız. Hukuktan ayrılmadan bu işleri yürütüyoruz. Şuana kadar yaklaşık 320 kişi, bunların 250'si kamu görevlisi oluyor işlem yaptık." dedi. Memiş konuşmasında yapımı devam eden Zigana tünelinin Dünya'nın en uzun ikinci Avrupa'nın ise en uzun köprüsü alacağını söyledi. Memiş ayrıca çevre illere bağlantı yolları yapımının devam ettiğini, Bayburt Salyazı havalimanı, yayla turizmi ile ilgili de çalışmaların sürdürüldüğünü vurguladı.

"GÜMÜŞHANE TEŞVİK KAPSAMINA ALINAN 23 İLDEN BİR TANESİ"

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Gümüşhanelilerin İstanbul ve diğer 81 ilimizde kahramanlık gösterdilerini belirterek, "Gümüşhaneliler, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi Gümüşhane ve diğer 81 vilayetimizde kahramanlık gösterdiler. Gümüşhaneli 5 şehidimiz var. 25 'e yakın gazimiz var. Allah bir daha o günleri milletimize göstermesin. Milletin gücü tankın gücünün önüne geçti. Gümüşhane teşvik kapsamına alınan 23 ilden bir tanesi. Başbakanımıza ve değerli milletvekillerimize teşekkür ediyorum. Nüfus ve ikametgah konusunda çalışmalar yapılıyor. Önümüzdeki günlerde kendi görevlendirdiğimiz arkadaşlarımızı illerimize dağıtacağız. Aralık ayı itibariyle o son 20 gün Gümüşhane'ye ikametgahlarınızın alınmasını isteyeceğiz. Bunun sebebi bir kişi yaklaşık 40-50 TL arasında şehrimize bir katma değeri var. Başkan olduğum gün şehrimizin nüfusu 32 bin civarındaydı. Şuan da merkez nüfus 43 bin. 1 milyon civarında para alıyordum. Şuan aldığım belediye olarak 2 milyona çıktı. Biz bu parayla hizmetlerimizi daha çok yapıyoruz." dedi.

"GÜMÜŞHANELİLER GEREKEN HASSASİYETİ GÖSTERMİŞLERDİR"

GÜDEF Başkanı Tahsin Söğüt, İstanbul'da bulunan vakıf, iş adamları derneği ve federasyonun bunların bir çatı altında bir merkezde toplamak için çalışma başlattıklarını ifade ederek, " Yapacağımız bu çalışma İstanbul'da bulunan Gümüşhane STK'larının bir çatı altında olması. Bizlerin mücadelelerine gerek işadamlarımız, gerek milletvekillerimiz gerekse bürokratlarımız verecekleri destekler ile birlik beraberliğimiz pekiştirmiş olacağız. 15 Temmuz'da Gümüşhaneliler gereken hassasiyeti göstermişlerdir. Gümüşhaneli şehitlerimiz var. Gümüşhalelilerin ne kadar vatanperver olduğunu memleket meselesi ise gerisi teferruat olduğunu ortaya koymuştur. Basın mensuplarına, basın kuruluşlarına o akşam için başta Doğan Medya grubunun, CNN TÜRK'ün sıkıntı çekerek yayın yaptığını gördük; kendilerine çok teşekkür ediyorum. Vatanı için elinden geleni yaptığına inanıyorum. Başka yayın kuruluşları da var. Hepsine teşekkür ediyorum." dedi.

Toplantı, Milletvekilleri, İlçe Belediye Başkanları ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin 15 Temmuz darbe girişimi, Gümüşhane ile ilgili yapılan proje ve teşvikler ile ilgili yaptıkları konuşmaların ardından sona erdi.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar