ABD'den Rusya açıklaması: Suriye ilişkileri askıya alındı

ABD, Rusya ile Suriye'de barışı sağlamak için yürütülen görüşmelerin askıya alındığını açıkladı.

Kurultay

Suriye ilişkileri koptu

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, yaptığı yazılı açıklamada Rusya ile yürütülen ve Suriye'de çatışmalara son vermeye yönelik görüşmelerin, Rusya'nın üzerine düşen sorumluluğu göstermediği gerekçesiyle görüşmelerin askıya alındığını belirtti. ABD'nin aldığı kritik kararın kolay olmadığını vurgulayan Kirby, 'ABD, çatışmaların durdurulması anlaşmasının sürdürülmesi için Rusya ile yapılan ikili görüşmelere katılımını durduruyor' dedi.

Rusya'nın, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2253 sayılı kararına ve uluslararası insani yardım hukukuna ilişkin görev ve sorumluklarını yerine getirme konusunda başarısız olduğunu belirten Kirby, 'Moskova yönetimi, çatışmaların durdurulması konusunda isteksiz davranıyor yada 19 Eylül'de Esad rejiminin bunu sağlayacak gücü yok' diyerek Rusya'yı eleştirdi.

Kirby, bölgede görev yapan Amerikalı personelin güvenliği ve Suriye'de, Rusya ile çatışmalardan kaçınmak için Rusya ile iletişim kanallarının sürdürüleceğini de belirtti.

Rusya'dan açıklama geldi

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennadi Gatilov, ABD ile Suriye'deki tüm askeri temasları durdurduklarını açıkladı. Gatilov, ABD ile Rusya arasındaki tüm askeri istihbarat paylaşımının sona erdiğini ilan etti. Ancak Gatilov, ABD'lilerle Suriye'de ateşkesin sürdürülmesi konusunda anlaşmaya çalıştıklarını söyledi.

Rus diplomat, ABD ile Beşar Esad'ın geleceği hakkında bir tartışma yürütmediklerini de sözlerine ekledi. Öte yandan Gatilov, Fransa'nın BMGK gündemine getirdiği Halep tasarısına da destek vermeyeceklerini belirtti. Gatilov, Fransa'nın önerisini "siyasileştirilmiş" olarak nitelendirdi.

Rus diplomat, Halep'te insani yardım konvoyları için 48 saatlik bir duraklama için hazırlandıklarını da kaydetti. Ancak Gatilov, ABD'nin Rusya'nın çağrılarına yanıt vermediğini söyledi.

Rusya Dışişler Bakanlığı uyarmıştı

Suriye'de Esad'a destek için yeni savaş uçaklarını bölgeye gönderen ve özellikle Halep'te muhaliflerin tedarik yollarını kesmek için Castello Yolu ile Malah bölgesine hava saldırısı düzenleyen Rusya'dan geçtiğimi gün ABD'ye 'Ortadoğu' tehdidi geldi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, "ABD'nin Suriye rejimine olası doğrudan bir müdahalesi, Ortadoğu'da yerinden oynatacak gelişmeleri ateşler" dedi.

Rusya, Halep'e yönelik 10 gündür süren yoğun bombardımanda Esad rejimine destek veriyor. Şam rejimine karada ise Hizbullah milisleri ile Iraklı Şiiler katılıyor.

İki ülke arasındaki asıl sorun nedir?

ABD, PYD ve silahlı uzantısı olan YPG'ye silah desteği salayarak, bölgede kurulacak Kürt devletini savunurken, Rusya buna karşı çıkıyor. Suriye'de Esad'a destek sağlanarak, bölge istikrarının sağlanacağını savunan Rusya ABD'nin önerilerini dikkate almıyor.

 

Haberin Kaynağı: DHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar