Bakü fatihi Nuri Paşa'nın cenaze namazı 67 yıl sonra kılındı

Cumhuriyet döneminde kendi silah ve mühimmat fabrikasındaki 1949 yılındaki patlamada hayatını kaybederek şehadete eren Kafkas İslam Ordusu Kumandanı ve Enver Paşa'nın kardeşi, Bakü fatihi Nuri Paşa (Killigil) için 67 yıl sonra cenaze namazı kılındı.

Kurultay

Nuri Paşa'nın cenaze namazı 67 yıl sonra kılındı!

İstanbul Sütlüce'de kendi kurmuş olduğu fabrikada muammalı bir şekilde ve 28 kişi ile birlikte hayatını kaybeden Nuri Paşa'nın vücudu 10 gün sonra Haliç'ten çıkarılmış ve o zamanın İstanbul Müftüsü olan Ömer Nasuhi Bilmen'in "vücut tam olarak bulunamadığı için cenaze namazı kılınmaz" fetvası nedeniyle cenaze namazı kılınmadan Edinekapı Şehitliğine defnedilmişti.

CENAZE NAMAZI 67 YIL SONRA KIRILDI

67 yıl sonra konu ile ilgili Atilla Oral tarafından yazılan bir kitap ile birlikte gündeme gelmesiyle, bakımsız halde bulunan Killigil Fabrikası Şehitliği restore edildi. Restorasyonu tamamlanan şehitliği açılışı bugün saat 15.00'da gerçekleştirilirken, törene Enver Paşa'nın Torunu Arzu Enver Erogan, Kafkasyada İslam Ordusu Kumandanı, Haliç'te silah ve cephane fabrikatörü Enver Paşa'nın kardeşi Nuri Killigil isimli kitabın yazarı Atilla Oral, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in lobi faaliyetlerini yürüten Azerbaycan milletvekili Ganire Paşayeva, İBB Kütüphane ve Müzeler Müdürü Ramazan Minder ve mezarlığın yapımını üstlenen iş adamı Zeki Yılmaz da katıldı. Açılış töreninin öncesinde Nuri Paşa için 67 yıl önce kılınmayan cenaze namazı kılındı. Azerbaycan'dan getirilen toprak da şehitliğe serpildi.

BAKÜ'YÜ ERMENİ-RUS-İNGİLİZ İŞGALİNDEN KURTARMIŞLARDI

Nuri Paşa'nın komutnalığındaki Kafkas İslam Ordusu, Ermeni Taşnakları tarafından o tarihlerde Azerbeycan Türklerine yönelik katliamı durdurmuş ve Rus-Ermeni-İngiliz birliklerinin işgalindeki Bakü şehrini 15 Eylül 1918 tarihinde kurtarmışlardı. Bu mücadelenin sırasında Azerbaycan Halk Cumhuriyeti'nin geçici başkenti Gence'ydi ve Bakü'nün fethinden sonra Mehmet Emin Resulzade'nin başkanı olduğu Milli Şura öncülüğündeki hükumet başkenti Bakü'ye taşıdı.

ENVER PAŞA'NIN TORUNU BÜYÜK AMCASININ CENAZE TÖRENİNDE

Enver Paşa'nın torunu Arzu Enver Erogan ise büyük amcasının 67 yıl sonra kılınan cenaze töreninin ardından şöyle konuştu; "Ailemiz için çok önemli bir gün. Keşke biz bunu daha önce yapabilseydik. Ama biz yapamadık. Sağolsun bu dikkatli insanlar yaptılar. Hakikaten inanılmaz mutluyum. Bugünleri de gördük. O günlerde duası edilememişti. Duası da edimiş oldu" dedi.

PATLAMADAN SONRA SADECE KOLU VE BACAĞI BULUNMUŞTU

Nu­ri Paşa'nın patlamadan sonra ko­lu­nun ya­rı­sı, aya­ğı­nın bir par­ça­sı bu­lu­na­bil­di. Olaydan 16 gün sonra da enkazda gövdesi bulundu. Gövdeye Türk Bayrağı'na sarılarak fabrikada tören düzenledi. İstiklâl Marşı okunup, saygı duruşunda bulunuldu. Ancak İstanbul Müftülüğü cenaze töreni için "tam gövdesi olmadığı için cenaze namazı kılınamayacağını" fetvasını vermişti. Gövdesi şehitleğe verilmeden önce işçilerinden biri Kur'an-i Kerim ve dua okudu. Nuri Paşa cenazesi kılınmadan şehitliğe defnedildi.

Aşağıdaki fotoğrafta farbika önünde düzenlenen törende Nuri Paşa'nın gövdesinin Türk bayrağına sarılmış olarak görülüyor.

Haberin Kaynağı: DHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar