Soğuk havalarda cilt bakımına dikkat !

Havaların soğuması metabolizmamızı olduğu kadar cilt sağlığımızı da olumsuz etkiler. Bu yüzden kışın cilt sorunlarına maruz kalmamak için daha dikkat edilmesi gerekir.

Kurultay

Soğuk havalarda cilt bakımına dikkat !

CİLT BAKIMI İÇİN BAZI İPUÇLARI

Havaların soğumasıyla derideki kan dolaşımının azalması, beraberinde ter ve yağ salgılanmasının azalmasına neden oluyor. Bu da deride kuruma ve kaşıntı oluşturmaktadır. Derideki kuruma ve kaşıntıyı vücudu sıcak tutmak için giyilen özellikle yünlü giysiler de artırmaktadır. Böyle durumlarda alınacak basit tedbirlerle derimizi soğuk havalardan koruyabiliriz. Fazla sıvı tüketimi sağlıklı bir cilt için önemlidir. Bu nedenle susamamış olsak bile mümkün olduğunca sıvı gıdalar tüketmeye gayret etmeliyiz. Ayrıca A, C, E ve F vitaminleri açısından zengin meyve ve sebzeler tüketmeye çalışılmalıdır.

 

"Sıcak suyla banyo yapmayın"

Kışın insanlar sıcak suyla banyo yapmayı tercih eder. Fakat sıcak su soğuk suyun aksine ciltte pullanmaya sebep olur ve soğuk havanın da etkisiyle cildi tahriş eder. Cilt sağlığı için kirli havanın bulunduğu ya da rüzgarlı yerlerde fazla bulunulmaması gerekmektedir. Ayrıca nem düzeyinin düşük olduğu ve kapalı ortamlarda uzun süre kalınmaması gerekir. Bunun yanında ılık su ile banyo yapmalı ve aşırı keseden kaçınılmalı. Hem banyodan sonra hem de günlük mutlaka bitkisel kaynaklı nemlendirici sürülmesi sağlıklı cilt açısından oldukça önemlidir. Güneş ışınlarının, özellikle vücutta depolanan D vitamininin öncülerinin sentezlenmesinde ve kemiklerin gelişiminde önemli rol oynar, kışın güneşli havalarda dışarıda vakit geçirilmesi gerekir.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar