Siyasi tutsak Teymur Abdullayev'in eşinden yardım çığlığı: Eşimin sağlığından endişeliyim!

Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev'in eşi Alime Abdullayeva, uluslararası toplumu ve Ukrayna Dışişleri Bakanlığını, Rus hapishanesinde dört aydır hücre cezasında tutulan eşine yardım etmelerini istedi.

Kurultay

Siyasi tutsak Teymur Abdullayev'in eşinden yardım çığlığı: Eşimin sağlığından endişeliyim!

Daha önce Rusya tarafından işgal edilen Kırım'da, Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan Hizb-ut Tahrir Davası kapsamında yargılanarak mahkum edilen Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev'in, Rusya'nın Başkurdistan Cumhuriyeti'ndeki cezaevine sevk edildikten sonra devamlı olarak "görevliye selam vermemek, yatağı toplamamak, başka mahkumlarla konuşmak" bahaneleriyle hücre cezasına gönderildiği bildirilmişti. Eşi Alime Abdullayeva kaydettiği videoda, eşinin dört aydır hücre cezasında alıkonulduğunu vurgulayarak, "Gündüzleri o ne oturabiliyor, ne de yatabiliyor çünkü hücredeki yatağı görevliler gündüzleri duvara asıyorlar. Yani sabahtan akşama kadar ayakta kalıyor." ifadelerini kullandı.

İlgili haber: Rus görevliler, siyasi tutsak Teymur Abdullayev'i işbirliğine zorluyor!

Cezaevinde eşine karşı baskı uygulandığını belirten Abdullayeva, "Eşim halkımızın, sivil örgütlerin, Ukrayna Dışişleri Bakanlığının desteğine ihtiyaç duyuyor. Ben eşimin fiziksel ve ruh sağlığı durumu için endişeliyim." dedi.

KIRIM TATARLARINA İŞGALCİLERİN BASKI VE ALIKOYMALARI BİTMEK BİLMİYOR

Rusya tarafından işgal edilen Kırım'da, Akmescit'in Kırım Tatarlarının toplu olarak ikamet ettiği Kamenka semtinde ve Stroganovka (Mamak) köyünde 12 Ekim 2016 tarihinde Kırım Tatarlarının evlerinde yasa dışı aramalar yapıldı.

Aramaların sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında yapıldığı bildirildi. Aramalardan sonra gözaltına alınan Teymur Abdullayev, Rusya'da yasak olan örgütü organize etmekle; Rüstem İsmailov, Emil Cemadenov, Uzeir Abdullayev ve Ayder Saledinov ise Rusya'da yasaklamış bir örgütün faaliyetlerine katılmakla suçlandı.

Rus mahkemesi Birinci Akmescit Grubu çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarları Teymur Abdullayev hakkında 16 yıl 6 ay, Uzeir Abdullayev 12 yıl 6 ay, Rüstem İsmailov 13 yıl 6 ay, Emil Cemadenov ve Ayder Saledinov hakkında ise 11 yıl 6 ay hapis cezası kararı almıştı.

Sözde Hizb-ut Tahrir davası bahanesiyle Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) işgal edilen Kırım'da, muhalif Kırım Tatarları ve Müslümanlara karşı baskı uyguluyor. Terörizm şüphesi ve aşırıcılıkla mücadele bahanesiyle işgalci kolluk kuvvetleri evlere baskın, yasa dışı aramalar düzenliyor ve insanları tutukluyor, Sovyetler zamanında uygulanan cezalandırıcı tipteki yöntemlerini kullanıyor.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar