Siyasi tutsak Enver Omerov'un kızı: Babamın nerede olduğunu bilmiyorum

Rusya tarafından işgal edilen Kırım'da işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan Karasupazar (Belogorsk) Grubu'ndaki siyasi tutsak Enver Omerov'un, Rusya'nın Rostov-na-Donu'daki bir tutukevine sevk edildiği bildirildi. 

Kurultay

Siyasi tutsak Enver Omerov'un kızı: Babamın nerede olduğunu bilmiyorum

"BABAMIN NEREDE OLDUĞUNU BİLMİYORUM"

Ancak siyasi tutsağın Rostov-na-Donu'ya sevkinin ardından, tam olarak nereye götürüldüğüne dair bilgi verilmedi. Kırım Tatar Kaynak Merkezine konuyla ilgili açıklama yapan siyasi tutsak Enver Omerov'un kızı Fatma Omerova, "Babam Enver Omerov, 29 Nisan'da işgal edilen Kırım'dan Rostov-na-Donu'ya sevk edildi. Maalesef, bugüne kadar tam olarak nerede olduğunu ve sağlık durumunun nasıl olduğunu bilmiyorum." ifadelerini kullandı. 

Fatma Omerova, Hizb-ut Tahrir davasının Karasupazar (Belogorsk) Grubu'ndaki diğer iki siyasi tutsağın, Rostov-na-Donu şehrinin ikinci tutukevine konulduğuna dayanarak, babasının da bu tutukevine konulduğu tahmininde bulundu. Fakat, Fatma Omerova, ne kendilerine ne de avukatlara babası Enver Omerov hakkında resmi bir bilgi verilmediğini kaydetti.

İŞGALCİLERDEN KIRIM TATARLARININ EVLERİNE BASKIN

Rus işgali altındaki Kırım'da 10 Haziran 2019 tarihinde işgalci güçler sabah saatlerinde beş farklı adrese baskın düzenlemişti. Karasupazar (Belogorsk) şehrindeki baskından sonra Enver Omerov, oğlu Riza Omerov ve Ayder Cepparov alıkonulmuştu.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar