Sırp takımı Kızılyıldız Yugoslavya dönemine ait Tankı stadının önüne koydu

Sırbistan'ın en köklü ve başarılı kulüplerinden olan Kızılyıldız, kendi maçlarını oynadığı Rajko Mitic Stadı önüne Yugoslavya döneminden kalan tankı yerleştirmesi büyük yankı uyandırdı.

Kurultay

Sırp takımı Kızılyıldız'dan Yugoslavya dönemine gönderme

Kulübün, resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada  "Maracana'nın şimdi bir atraksiyonu daha var" ifadesiyle duyurduğu T-55 model tankın stat önüne konulması ve  bu model tankların 1990'larda Balkanlar'da yaşanan savaşlarda kullanılmasından dolayı eleştirilerin odak noktası haline geldi.

Sırp medyası artık aktif olmayan bu tankın bir firma tarafından Kızılyıldız taraftarlarına hediye edildiğini belirtti.

Hırvatistan medyası ise Kızılyıldız taraftarlarının daha önce de benzer bir harekette  bulunduğunu anımsatarak, stat önüne tank yerleştirilmesini "hastalıklı bir provokasyon" olarak nitelendirdi.

TANK HIRVAT KATLİAMINDA KULLANILDI

bölge medyasında çıkan bazı haberlere göre, stat önüne konulan tankın, eski Yugoslav ordusu ile Sırp paramiliter grupların büyük bir katliam yaptığı Hırvatistan'ın Vukovar şehrindeki operasyonlarda kullanıldığı da öne sürüldü.

Eski Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği tarafından 1947-1980 yıllarında üretilen ana muharebe tankı T-55, eski Yugoslav ordusunun yoğun olarak kullandığı bir model olduğu biliniyor.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar