Sırbistan'ın Türk İHA'sına ilgisi Kosova'nın da gündeminde

Türkiye'den insansız hava araçları (İHA) satın alma konusu ile çok yakından ilgilendiklerini belirten Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'in açıklamaları Kosova medyasının gündeminde geniş yer buldu.

Kurultay

Sırbistan'ın Türk İHA'sına ilgisi Kosova'nın da gündeminde

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'in Türkiye'den insansız hava araçları (İHA) satın alma konusu ile çok yakından ilgilendiklerini belirtmesi Balkanları hareketlendirdi. 8 Ekim 2020 tarihinde Kosova medyası, Savunma Bakanı Anton Quni'nin konuyla ilgili açıklamasına yer verdi. Eylül ayı sonunda Türkiye'yi ziyaret ederek Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile bir araya gelen Kosova Savunma Bakanı Anton Quni konuyla ilgili ülke medyasında katıldığı bir programda açıklamalarda bulundu.

TÜRKİYE'NİN SIRBİSTAN'A KOSOVA'DAN DAHA YAKIN OLDUĞU İDDİALARINA RED

Türkiye temasları kapsamında Baykar Milli S/İHA Ar-Ge ve Üretim Tesisleri'ni de ziyaret eden Kosovalı Bakan Quni, Türkiye'nin Sırbistan'ı oldukça gelişmiş bir askeri teknoloji ile donattığı iddialarına cevaben, "Türkiye'nin Sırbistan'a Kosova'dan daha yakın olduğu yönündeki açıklamalara katılmıyorum." ifadelerini kullandı.

Kosova Savunma Bakanı Anton Quni, Sırbistan'ın "Türk Bayraktar" (Baykar Bayraktar TB2 İnsansız hava aracı) dronları ile silahlanmasının Türk devleti tarafından değil, Türkiye'deki bir ticari şirket tarafından yapıldığının altını çizdi. Kosova'nın T7 özel televizyon kanalının bir programında konuşan Bakan Quni, Türkiye'ye gerçekleştirdiği son ziyaretinden ve bu ziyareti neden başarılı nitelendirdiğinden bahsetti.

"2028 YILINA KADAR TAM KAPASİTEYE ULAŞACAĞIZ"

Savunma Bakanı Quni, "Kosova Güvenlik Gücü- KGG'nin yeni misyonunun tartışıldığı, misyona anayasal hükümlerle muamele edilmesi gerektiği döneme dönmek istiyorum. Anayasa değişikliği istemeyen Sırp milletvekillerinin siyasi gücü düşünüldüğünde, bu konuya rehin kaldık. Liderler, destek için stratejik ortaklara yöneldi&8230; Stratejik partnerlerimiz ile iyi işbirliği sayesinde her ülke ile özel bir ilişki kurduk. Bunların arasında Türkiye de bulunuyor." dedi.

"DOST YA DA DÜŞMAN DEĞİL, ÜLKELERİN MADDİ İMKANLARINA BAKILIYOR"

Bakan Quni, aynı zamanda son savaş makinelerinin yapımını gördüğü fabrikaları da ziyaret ettiğini söyleyerek, ayrıca Sırbistan'ın dronelarla silahlanmasını da yorumladı. "Sırbistan'ın silahlanması Türkiye tarafından değil, bir ticari şirket tarafından yapılıyor" şeklinde konuya açıklık getiren Quni, Kosova'nın da bu silahlara sahip olmasına hazır olduklarını, fakat onların dost ya da düşman ülke olarak değil, ülkelerin maddi imkanlarına baktıklarını belirtti.

Quni'nin, konuya ilişkin kaydettikleri şöyle:

"Türkiye'de devlet sübvansiyonlarına (destekleme, devletin kişi ya da kurumlara mal, para veya hizmet biçiminde yaptığı karşılıksız yardımları) sahip olan ve Türk hükumetinin politikalarına göre yönetilen bazı şirketler var. Bu özel şirketler, aralarında Sırbistan'ın da olduğu diğer ülkelere hizmet sunma hakkına sahiptir."

Yeterince gelişmiş bir ekonomiye sahip olması halinde Kosova'nın da bu silahlara sahip olabileceğine işaret eden Quni, "Ben bu şirketleri ziyaret ettim ve gücü yetecek en gelişmiş ekonomiye sahip herkesin bu silahlara sahip olabileceğini söylüyorum." diye ekledi.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar