Sırbistan'ın Novi Pazar şehrinde 15 Temmuz kütüphanesi açıldı

Sırbistan'a bağlı Boşnakların yoğun olarak olarak yaşadığı Sancak bölgesinde, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında "15 Temmuz Kütüphanesi" hizmete açıldı.

Kurultay

Sırbistan'da 15 Temmuz kütüphanesi açıldı

Osmanlı döneminden kalan Türkçe ve Boşnakça eselerin dijital ortamda saklanabilmesine katkı sağlayacak olan kütüphane, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle kuruldu.

Kütüphanenin açılış törenine Türkiye'nin Belgrad Büyükelçisi Tanju Bilgiç, TİKA Belgrad Koordinatörü Çağla Gültekin Toşbat, Boşnak Ulusal Konseyi (BNV) Başkanı  Jasmina Curic katılım sağladı.

Bilgiç, 15 Temmuz gecesinde Sancaklıların verdiği desteğin önemine dikkat çekerek  "Sizin kalpleriniz Türkiye için atıyordu, Türkiye'ye destek verdiniz, sağlam bir duruş sergilediniz. Ama, FETÖ ile mücadelemiz burada bitmiyor. Onun için sizin burada çok uyanık olmanız lazım. FETÖ mensuplarına göz açtırmamanız lazım." dedi.

Ayrıca BNV tarafından  15 Temmuz'daki darbe girişiminin perde arkasının anlatıldığı bir panel de düzenlendi.

BNV Başkanı Curic,  "Türk halkının üç yıl önce bugün birlik ve beraberlikle demokrasiye sahip çıktığını ifade ederek "Türk halkı, milli birliğin, düşmanın her türlüsüne karşı koyabileceğini kanıtlamıştır. Boşnaklara, Türk halkını örnek alma çağrısında bulunuyorum." İfadelerini kullandı.

Haberin Kaynağı: TIMEBALKAN

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar