Şili'de sular durulmuyor: Protestocular üniversite binasını ateşe verdi

Şili'de Devlet Başkanı Sebastian Pinera hükûmetine karşı protestolar devam ediyor. Ekim 2019'un sonlarında gösterilere katılımın azaldığı ifade edilmesine karşın 8 Kasım 2019 itibarıyla yine binlerce gösterici başkent Santiago'daki İtalya Meydanında toplandı.

Kurultay

Şili'de sular durulmuyor: Protestocular üniversite binasını ateşe verdi

Santiago'daki gösterilerde zaman zaman göstericilerle polis arasında çatışmaların yaşandığı, göstericilerin ateş yakıp güvenlik güçlerine sert cisimler atarak saldırdığı aktarıldı.

KİLİSE YAĞMALANDI, REKTÖRLÜK BİNASI ATEŞE VERİLDİ

Bazı göstericilerin de gün içinde Santiago'daki La Asuncion Kilisesini yağmalayıp kilisedeki mobilyaları polise karşı barikat kurmak amacıyla cadde ortasında ateşe verdiği belirtildi. Bunun dışında İtalya Meydanı yakınlarındaki Pedro de Valvidia Üniversitesinin rektörlüğü olan 1915 tarihli binanın yakıldığı da bildirildi. Ağır hasar gören binadaki yangının 19 itfaiye ekibi ve gönüllülerin müdahalesiyle kontrol altına alındığı aktarılırken üniversite tarafından yangının kasti olarak çıkarıldığı açıklaması yapıldı.

Adı geçen binanın yanındaki Arjantin'in Santiago Büyükelçiliğine de bir grup eylemcinin girdiği, büyükelçilik binasının camlarını kıran grubun daha sonra geri çekildiği kaydedildi.

Başkent dışında Concepcion şehrindeki eylemlerde de güvenlik güçleriyle göstericiler arasında arbede yaşandığı belirtildi.

 

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar