Senstov, Rusya'nın Ukrayna'dan daha çok taviz vermesini istediğini belirtti

Eski siyasi tutsak, Ukraynalı yönetmen Oleg Sentsov, bugün Ukrayna ile Rusya arasında yapılan tutsak değişimini değerlendirirken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Ukrayna'dan  "daha fazla taviz vermesini istediği için" işgal edilen Kırım'da alıkonulan Kırım Tatarları ve Ukrainleri serbest bırakmadığını öne sürdü.

Kurultay

Senstov, Rusya'nın Ukrayna'dan daha çok taviz vermesini istediğini belirtti

Sosyal medya üzerinden açıklama yapan eski siyasi tutsak Sentsov, "Rusya hapishanelerde yıllardır alıkonulan kişilerden kimseyi iade etmiyor. Kırım Tatarlarından hiç kimse serbest bırakılmadı. Dudka, Kuku, Mustafayev, Vıgovskıy, Şçur, Gafarov ve yüzlerce kişi daha hala parmaklıklar arkasında kalmaya devam ediyor. Tabii ki Putin, onları karşılıksız serbest bırakmak istemiyor. Ukrayna'yı yavaş yavaş yine köleleştirmek için taviz vermesini istiyor. İnsanlarımızın özgürlüğü için mücadele etmeliyiz ama bununla birlikte devletimiz pazarlık konusu olmamalı." diye kaydetti.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisinden yapılan açıklamada, bugün gerçekleşen değişim sırasında, işgal altındaki Donbas bölgesinde tutulan 20 Ukrayna vatandaşı Ukrayna'ya iade edildi. Koronavirüs salgını nedeniyle serbest bırakılan Ukraynalıların karantinaya alınacağı kaydedildi.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar