Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı yeni genelgeye göre koronavirüse yakalanan sağlık çalışanlarının vazife malulü sayılmasına karar verildi

Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tanısı konan ve bu nedenle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının meslek hastalığı veya vazife malulü hükümlerinden yararlandırılması için gerekli prosedürleri düzenleyen bir genelge yayımladı. Genelgede vefat eden sağlık çalışanlarının yakınlarına da aylık bağlanmasına karar verildi.

Kurultay

Koronavirüse yakalanan sağlık çalışanları ‘'vazife malulü'' sayılacak

Yayımlanan genelgeye göre, koronavirüse yakalanan sağlık çalışanları vazife malulü sayılacağı, tanı konulan ve vefat eden sağlıkçı yakınlarına aylık bağlanacağı bildirildi. Ayrıca ailelerinin de ek ödeme ve istihdam gibi haklardan yararlanabileceği ifade edildi. 


Öte yandan koronavirüs nedeniyle söz konusu meslek hastalığı veya vazife malullüğünden, üniversite, ve özel dahil tüm sağlık kurumlarındaki çalışanlar faydalanabileceği duyuruldu.
İlgili genelgede şu ifadelere yer verildi:


Sağlık çalışanlarından görevlerini yapmakta iken, görevlerinin çeşitli sebep ve tesiri ile Covid-19 tanısı ile tedavi alıp tedavi sonucu SGK Sağlık Kurulunca "malul" olduğuna karar verilenler ile hayatını kaybedenlerin kendilerinin veya yakınlarının başvurularına istinaden 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 14'üncü ve 47'nci maddelerine göre "meslek hastalığı" veya "vazife malullüğü" hükümlerinden yararlandırılmaları söz konusu olabilecektir.


Daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan dile getirmişti


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta başında gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrası, yaptığı açıklamada, "Vazife malulü sağlık çalışanlarımızın aileleri, maaştan ek ödemeye, faizsiz konut kredisinden çocuklarına eğitim öğretim yardımına, istihdam hakkından fatura indirimlerine kadar pek çok imkana kavuşacaklardır. Salgın döneminde hayatını kaybeden sağlık çalışanlarımızın kadrolarına göre vazife malulü/meslek hastalığı statülerinin hızla sonuçlandırılması sağlanacak." ifadelerini kullanmıştı.


Bakan Selçuk: Sağlık Çalışanları bize emanet


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zümrüt Selçuk'ta konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. 
Hayatlarını kaybeden sağlık çalışanlarına Allah'tan rahmet ve yakınlarına baş sağlığı dileyen Selçuk, sağlık çalışanlarına şükranlarını ileterek, "Sağlık çalışanlarımızın aileleri her daim bizlere emanet. Vazife malullüğü ve meslek hastalığı mevzuatımızda yeri olan ve SGK olarak yıllardır süreçlerini yakinen takip ettiğimiz konular. Pazartesi akşamı Kabine toplantısı sonrasında Sayın Cumhurbaşkanımızın da açıkladığı gibi salgın döneminde hayatını kaybeden sağlık çalışanlarımızın durumlarını, kadrolarına göre, vazife malulü veya meslek hastalığı kapsamında hızlıca ele alıyoruz. Bu süreçte sivil toplum kuruluşlarımızın görüşlerinden, tecrübelerinden faydalanılmasının ne kadar önemli olduğunun bir kez daha farkındayız." dedi. 

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar