Sağlık Bakanlığı, koronavirüs aşısı uygulamalarına dair ayrıntıları içeren bir genelge yayınlayarak 81 ile gönderdi

Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nce 81 ile ''Hastanelerde Aşı Uygulama Odası Oluşturulması'' konulu yazı gönderildi. Genelgede; hastanelerdeki yatak sayısına göre aşılama odası kurulması, bu odanın özellikleri ve sorumlu hekim sayısı belirtildi.

Kurultay

Sağlık Bakanlığından ‘'aşı'' genelgesi

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında aşılama faaliyetlerinde sona yaklaşan Sağlık Bakanlığı ''aşılama'' süreciyle ilgili yol gösterici nitelikte bir genelge yayınladı. 81 ile gönderilen genelgede  kamu, özel ve üniversitelere ait tüm hastaneler bünyesinde ''Aşı Uygulama Odası'' oluşturulması istendi. Yatak sayısı 50 ve altında olan hastanelerde 5, 1000 ve üzeri olan hastanelerde 25 aşı uygulama odası olacağı ve her 10 aşı uygulama odası için 1 sorumlu hekim görevlendirileceği belirtildi.


Oda sayısı hastanelerdeki yatak sayısına göre belirlenecek


Genelgeye göre; kamu, özel ve üniversitelere ait tüm hastaneler bünyesinde aşı yapılması için ''Aşı Uygulama Odası'' oluşturulacak. Aşı uygulama odası poliklinik oda standartlarını karşılayacak şekilde yapılacak. Sağlık kuruluşu yöneticileri tarafından aşı uygulama oda sayısı sağlık kuruluşuna müracaat edecek kişi sayısına göre artırılarak oda önünde bekleme ya da yığılmaların önlenmesi sağlanacak. 


Ayrıca yatak sayısı 50 ve altında olan hastanelerde 5, yatak sayısı 51-199 arasında olan hastanelerde 10, yatak sayısı 200-399 olan hastanelerde 15, yatak sayısı 400-999 arası olan hastanelerde 20, yatak sayısı 1000 ve üzeri olan hastanelerde 25 aşı uygulama odası olacak. Her 10 aşı uygulama odasına 1 sorumlu hekim olacak şekilde görevlendirme yapılacak. Aşı uygulama oda sayısı 10'dan az olan hastanelerde en az 1 hekimin görevlendirilmesi zorunlu olacak.


Randevu sistemi ile aşılama yapılacak

Aşılama uygulaması temelde randevu ile yapılacak. Fakat randevusuz gelen vatandaşları yönlendirme elemanları hastaneye girişte randevu çizelgesi uygun olan hekimin listesine işleyerek, aşı uygulama odasına yönlendirebilecek.
Aşı odalarına, aşılamanın gerçekleştirdiği bir vatandaş alınacak. Hastaneye girişten itibaren aşı odalarını tarif eden yön levhaları vatandaşa rehberlik edecek.  Aşı için gelen kişinin kimlik bilgileri ve randevusunu olup olmadığı kontrol edilecek. Aşıyı uygulayacak sağlık çalışanı kimlik bilgileri ve kişi için ayrılan aşının vatandaş ile eşleşmesini sağlayarak, kişi için ayrılmış aşının uygulanmasını sağlayacak.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar