Sağlık Bakanı Koca'nın önerisini kabul eden Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 2021 yılını ‘'Uluslararası Sağlık Çalışanları Yılı'' ilan etti

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Fahrettin Koca'nın önerisini dikkate alarak 2021 yılını ''Uluslararası Sağlık Çalışanları Yılı'' ilan etti. Koca'nın önerisi 73. Dünya Sağlık Asamblesi Genel Kurulunda, üye ülkelerin tamamının desteğiyle kabul edildi.

Kurultay

Türkiye'nin önerisi kabul edildi: 2021 Sağlık Çalışanları Yılı olacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 14-15 Eylül tarihli DSÖ Avrupa Bölge Komite toplantısında 2021 yılının sağlık çalışanlarına atfedilmesi için öneride bulunmuştu. Bugün gerçekleştirilen 73. Dünya Sağlık Asamblesi Genel Kurulunda bu öneri kabul edilerek 2021 yılına ''Uluslararası Sağlık Çalışanları'' yılı adı verildi. Öneri tüm ülkelerin mutabakatı ile hayata geçirildi. 


Oturuma video konferans yolu ile katılarak bir konuşma gerçekleştiren Sağlık Bakanı, tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs süresince sağlık çalışanlarının özveri ile emek sarf ettiğini vurguladı. Koca, kendilerine düşenin sağlık çalışanlarının yükünü hafifletmek olduğunu belirterek, "İçinde olduğumuz pandemi döneminde onların daima yapageldikleri herkes için görünür hale gelmiştir. Bugünkü fotoğraf, bu mesleklerin özünün ifadesidir. Bunu kültürün hafızasına yerleştirmek için çaba göstermeliyiz." ifadelerinin kullandı.


Koca: En büyük teşekkürümüz sağlık çalışanlarına


Sağlık çalışanlarının fedakarlıklarını göz önünde bulundurarak 2021 yılına ''Uluslararası Sağlık Çalışanları Yılı'' adının verilmesinde emeği geçen herkese teşekkür eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, '' "En büyük teşekkürümüz ise sağlık çalışanlarınadır. Türkiye Cumhuriyeti ve şahsım adına Dünya Sağlık Örgütü ile birlikte sağlık çalışanlarına adanmasını önerdiğimiz 2021 yılının amacına en uygun şekilde geçirilmesi için sorumluluk almaya hazır olduğumuzu belirtmek isterim." diyerek sözlerinin noktaladı.

 

Haberin Kaynağı: AA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar