Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ‘' Radikal tedbirlere başvurmamız kaçınılmaz olacak.'' dedi

Korona virüs pandemi sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, büyük şehirlerdeki salgın yoğunluğunun tüm ülkeye yayıldığının altını çizerek, "Her ne kadar güçlü altyapı ve fedakar çalışan sağlık personelimiz sayesinde bu artışı göğüsleyebilmiş durumda isek de gidişatı durdurmak için radikal tedbirlere başvurmamız kaçınılmaz olmuştur" diye konuştu.

Kurultay

Koca: Radikal tedbirlere başvurmak kaçınılmaz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ilk olarak Çin'in Wuhan kentinde başlayıp tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgınına ilişkin değerlendirmelerde Türkiye'nin salgın ile mücadelede yeterli güce sahip olduğunu belirten Koca, gidişatın radikal tedbirler almaya doğru evrildiğini ifade etti. 


Yıl sonuna kadar aşıya kavuşmayı umduğunu belirten Sağlık Bakanı, tedbirlerin sıkılaşmasının vatandaşa bağlı olduğunu belirterek, ''83 milyon vatandaşımızdan tedbirlere uyulmasını bekliyorum. Bugün itibarıyla dünyada pozitif vaka sayısı 55 milyon oldu. Ölüm sayısı ise 1 milyon 326 bini geçti. Hali hazırda 100 bini aşkın ağır vaka hastanelerde yaşam mücadelesi veriyor" diye konuştu.


Dünyaya paralel olarak Türkiye'de de 16 ayrı aşı çalışması yapıldığını belirten Sağlık Bakanı Koca, bunlardan bir tanesinin klinik öncesi dönemi başarıyla tamamlayarak insan denemelerine başladığını kaydetti. Çin ve Almanya kaynaklı aşıların Türkiye'deki faz çalışmalarının devam ettiğine işaret eden Koca, "Bu yıl henüz bitmeden aşıya kavuşmanın ümidi içindeyim. Bize düşen, bu süreci güvenli bir şekilde atlatabilmektir" dedi.

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar