Safra kesesinden 206 taş çıktı

Muş'ta karın ağrısı şikayetiyle doktora başvuran kadının safra kesesinden 206 taş çıkarıldı.

Kurultay

Safra kesesinden 206 taş çıktı

Muş'un Hasköy ilçesinin Otaç köyünde yaşayan, karın ağrısı şikayetiyle Muş Devlet Hastanesine başvuran kadının safra kesesinden ameliyatla 206 taş çıkarıldı. 

Hasköy Devlet Hastanesine 2 yıl önce karın ağrısı şikayetiyle başvuran 8 çocuk annesi Neziha Özdemir'in (55) safra kesesinde taş olduğu belirlendi. 

2 yılın ardından aynı şikayetle Muş Devlet Hastanesine müracaat eden Özdemir, genel cerrahi uzmanı doktor Alper Öztürk tarafından ameliyata alındı ve safra kesesinden 206 taş çıkarıldı. Neziha Özdemir'in eşi Mehmet Özdemir, eşinin 2 yıldan beri rahatsız olduğunu belirterek, şunları kaydetti: 

"Eşimi Hasköy Devlet Hastanesine götürdüm, 8 ay önce de Muş'ta özel bir hastaneye götürdüm. Her iki hastanede taş olduğunu söylediler. Ancak biz bu kadar taş olacağını tahmin etmiyorduk. Önceki gece aniden rahatsızlandı. Sabahleyin Muş'a getirdik. Doktor bey hemen ameliyata aldı ve safra kesesinden bu taşlar çıktı. Şimdi çok şükür eşim iyi."

Hastanın acil servise başvurduğunu söyleyen doktor Öztürk, hastanın "akut pankreatit" tanısıyla yatışını yaptıklarını bildirdi. Öztürk, "Hastamızı servise alıp antibiyotik terapisi verdik. Karaciğer enzimleri normale inince hastamızı ameliyata aldık. Ameliyatı biraz zordu çünkü safra kesesi olduğundan fazla büyümüştü. Önce safra kesesindeki safrayı boşaltıp daha sonra kapalı olarak ameliyata devam ettik. Şu anda hastamız çok iyi, herhangi bir sıkıntısı yok" diye konuştu. 

Hastadan 206 taş çıkardıklarını söyleyen Öztürk, taşların en büyüğünün yaklaşık 3 santimetre çapında olduğunu, Muş'ta yapılan ameliyatlar sonucunda ilk defa bu kadar büyüklükte taş çıkardıklarını ifade etti. Öztürk, "Normalde bu kadar fazla taş olmaz ama daha önce bir hastamdan 200'ün üzerinde taş çıkmıştı ancak onun taşları bu kadar büyük değildi. Bu bölgede rastladığımız ikinci hastamız bu. Hastamız 1-2 gün sonra taburcu olacak" dedi.


Haberin Kaynağı: CNN Türk

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar