Sabah gazetesinden Azerbaycan skandalı: Vatan parçasını Ermeni toprağı yaptılar!

Kardeşimiz, canımız Azerbaycan'ın işgal altındaki toprakları haritadan silindi! Sabah gazetesi, İstanbul'da geçen haftasonu geçirilen Dünya Turizm Forumu ile ilgili bir haberinde kullandığı resimle büyük skandala imza attı. Bu nasıl oldu?

Kurultay

Sabah gazetesinde Azerbaycan skandalı

Dünya Turizm Forumu 4 Şubat'ta İstanbulda gerçekleştirildi.  Forumda Azerbaycan'ın Kültür Bakanı Ebülfez Garayev, Makedonya'nın Devlet Bakanı Furkan Çako, Gana'nın Kültür ve Turizm Bakanı Elizabet Ofosu Agyare ve Türkiye'nin Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal katıldı.

Bakanların açık oturumdaki bir karesini yansıtan Sabah Gazetesi, hangi bakanın hangi ülkeden olduğunu göstermek için, fotomontaj ile ülkelerin bayraklı haritalarıyla sembolize etti. Skandal da tam burada yaşandı. Çünkü, Azerbaycan'ın Ermenistan tarafından işgal altındaki toprakları haritada yer almadı. Dağlık Karabağ haritadan çıkarıldı.

İNTERNETTE BİLE BULUNMUYOR


Gazetenin kullanmış olduğu bu resim, internet arama motorlarının resim kategorisinde bile bulunmuyor. Kulanılan Bayraklı haritanın orjinali yukarıda olduğu gibi, fakat Azerbaycan'ın Ermenistan tarafından işgal edilen Dağlık Karabağ bölgesi ile diğer 7 rayonu (vilayeti) Laçin, Kelbecer, Ağdam, Fuzuli, Zengilan, Cebrayil ve Qubadlı harita yer almadı. İnternette bayraklı haritaların hiç birinde bu bölgelerin olmadığı bir şekil yok.

Sabah gazetesi, imza attığı bu skandala izahat vermelidir ve özür dilemelidir. Bunun sorumlusuna da gereken ceza verilmelidir.

İlişkili Köşe yazısı

Aydın Taş: Sabah gazetesinde Azerbaycan haritası skandalının düşündürdüğü...Aydın Taş: Skandal deyip geçme...

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar