Rusya'nın Kırım'a atadığı savcı, Tatar Milli Meclisi'nin faaliyetini durdurdu

Mahkeme kararı sonuçlanmadan Rusya'nın Kırım'a atadığı savcı Natalya Poklonskaya yetkisini kötüye kullanarak, Tatar Meclisi'nin faaliyetini durdurdu.

Kurultay

Kırım Tatar Milli Meclisi'nin faaliyeti durduruldu!

TASS ajansında yer alan habere göre, daha önce Kırım Tatar Milli Meclisi'nin faaliyetlerinin yasaklanması ve aşırı örgüt kapsamına alınması için başvuruda bulunan Poklonskaya, mahkeme sonuçlanana kadar meclisin faaliyetlerini durdurma kararı verdiğini açıkladı.

Kararın alınma sebebiniyse "Rusya yasalarının ihlallerini önlemek için" alındığını savunan savcı, böylelikle meclisin sahip olduğu haklar durduruluyor, devlete ait ve yerel basını kullanması, toplantı düzenlemeleri ve tüm propagandaları yasaklanıyor." olarak açıkladı.

Dava 4 kez ertelenmişti!

Rusya'nın ilhak sonrası tayin ettiği Kırım Savcısı Poklonskaya, 15 Şubat'ta Kırım Tatar Milli Meclisi'ni kapatmak için Kırım Yüksek Mahkemesi'ne başvurmuştu.

Poklonskaya dava dilekçesinde, Rusya Federasyonu'nun aşırıcılık faaliyetleri ile mücadele kanununa dayanarak, Kırım Tatar Milli Meclisi'nin faaliyetlerinin durdurulmasını ve meclisin aşırı örgüt kapsamına alınmasını talep etmişti. İlk duruşma 3 Mart'ta yapılmış, davanın görülmesi değişik gerekçelerle 4 kez ertelenmişti.

Litvanya'dan Rusya'ya kınama!   

Litvanya Meclisi, Rusya'yı, Kırım'da Kırım Tatarları ve  Ukraynalılara yönelik insan hakları ihlalleri yapıldığı gerekçesiyle kınayan bir  kararı kabul etti. 

Litvanya Meclisi'nden yapılan yazılı açıklamada, 90 milletvekilinin  katıldığı oylamada karara kimsenin itiraz etmediği bildirildi.

Kararda, "Rusya'nın Kırım'ı ilhakından sonra Rus vatandaşlığını  reddeden Kırım sakinlerine karşı eğitim, sağlık, sosyal ve diğer hizmetlerde  ayrımcılık yapılıyor. Rusya'nın Kırım Tatar Milli Meclisi'nin faaliyetlerini  yasaklamasını şiddetle kınıyoruz” ifadeleri yer aldı.

Kararda ayrıca, uluslararası toplumun Ukrayna'nın toprak bütünlüğü konusunda ortak çaba sarf ederek daha aktif olması konusunda çağrıda bulunuldu.

Meclis kararında, Kırım'ın işgalinin sona ermesi ve yarımadanın Ukrayna'nın kontrolüne dönmesi halinde Rusya'yla işbirliğinin yeniden  başlayabileceği de kaydedildi.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar