Rusya'dan AB'ye tepki: Uydurma bahanelerle baskı uyguluyorsunuz!

Rusya Dışişleri Bakanlığı, AB dışişleri bakanları tarafından alınan yaptırım kararına tepki gösterdi. Konu ile ilgili Bakanlıktan yapılan açıklamada, “uydurma” bahanelerle alınan kararın “hayal kırıklığı” yarattığı ve AB'nin “işlemeyen” yaptırımlara tekrar yöneldiği belirtildi.

Kurultay

Rusya'dan AB'ye tepki: Uydurma bahanelerle baskı uyguluyorsunuz!

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği'nin (AB) Rus muhalif Navalnıy'ın hapsedilmesi nedeniyle yaptırım kararı almasına tepki gösterdi. Bakanlık alınan kararı "yasa dışı" ve "absürt" olarak değerlendirdi.

AB'nin Navalnıy'ın serbest bırakılması yönündeki çağrılarının "yasa dışı" ve "absürt" olduğunu vurgulayan Bakanlık, "Bu Rus vatandaşı, ekonomik suçlar nedeniyle ülkemizde Rus mahkemesi tarafından suçlu bulundu." savunmasını yaptı.

"AB, GAYRİMEŞRU BASKILAR UYGULUYOR"

AB'nin gayrimeşru şekilde baskılar uygulamasının üzücü olduğu belirtilen açıklamada, "AB'nin dış siyasetinde ültimatom, baskı ve yaptırım gibi gayrimeşru araçların kökleşmesi üzücüdür. AB, global sahnede tek başına hareket eden kutup rolünü sahiplenmeye çalışıyor ancak bunun ortaklarına saygı, başka ülkenin iç işlerine müdahale etmeme prensibi ve uluslararası hukuka sıkı bağlılık çerçevesinde hayata geçirilebildiğini unuttu." ifadelerine yer verildi.

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar