Rusya'daki tutukevinde alıkonulan Kırımlı siyasi tutsaklarla görüşme düzenlenecek

Rusya'nın Rostov-na-Donu şehrinde bulunan Ukrayna Başkonsolosu Taras Malışevskiy, işgal edilen Kırım'dan Rusya'nın Rostov-na-Donu şehrindeki tutukevine yasa dışı bir şekilde sevk edilen 19 siyasi tutsağı ziyaret edeceklerini bildirdi. 

Kurultay

Rusya'daki tutukevinde alıkonulan Kırımlı siyasi tutsaklarla görüşme düzenlenecek

BAŞKONSOLOS'TAN SİYASİ TUTSAKLARI ZİYARET

Gromadske Radio isimli haber sitesine açıklama yapan Malışevskiy, "Rusya tarafından nedensiz şekilde terörizmle suçlanan ve Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan Aluşta, Karasupazar (Belogorsk), İkinci Bahçesaray, Kurman (Krasnogvardeyskiy) Gruplarından vatandaşlarımızı ve  terör eylemi hazırlamakla ve yasa dışı silah üretimi ile suçlanan Ukraynalı aktivist Oleg Prihodko'yu ziyaret edeceğiz." ifadelerini kullandı. 

Malışevskiy, görüşme sırasında tutsakların alıkonulma koşulları ile sağlık durumlarının kontrol edileceğini ve ailelerinden gelen mektupları teslim edeceklerini belirtti. Ayrıca Ukrayna Başkonsolosu, tüm tutsaklara Başkonsolosluk tarafından mali yardım sağlanacağını ve her bir görüşmenin sonuçları hakkında bilgilerin medyada yayımlanacağını aktardı.

işgalci Rusya
Kırım
Taras Malışevskiy

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar


En Çok Okunanlar