Rusya'da bir garip referandum: Oy sandıklarının durumu

Rusya'da muhalefetin "anayasal darbe" olarak nitelendirdiği anayasa değişikliğine pek çok çevreden tepki geliyor. Putin'in fiiliyattaki otoriter yönetimini resmiyete dökecek olan değişiklik planı, anayasal anlamda Ruslara "devlet kurucu halk" statüsü vererek, Rusya'daki Türk ve Müslüman olan halkların zaten kağıt üzerinde olan temel hak ve hürriyetlerini tamamen yok ediyor.

Kurultay

Rusya'da bir garip referandum: Oy sandıklarının durumu

RUS OLMAYAN HALKLARIN HAKLARINI YOK EDEN REFERANDUMA KATILIM YÜZDE 55'LERDE KALDI

Bugün sonucu belli olan referandumda son düzlüğe girildi. Seçmenler, oylarını sözde koronavirüs salgını nedeniyle açık alanlarda kullandı. Ancak, demokrasinin hayli tartışmalı bir noktada olduğu Rusya'da Putin iktidarının, ortaya attığı anayasa değişikliği referandumunda en dikkat çeken olaylardan birisi de oy sandıklarının ortaya çıkardığı manzaralar.

Rusya'da resmi makamların açıklamalarına göre, referanduma katılım yüzde 55 civarında kaldı. Rusya'da toplam 110 milyon seçmen bulunuyor.

İlgili haber:Rusya'da yeni anayasa değişikliği: Türk ve Müslüman halkların yaşam hakkı yok ediliyor

PARKLAR, SOKAKLAR, ARABALAR: RUSYA'DA TRAJİKOMİK OY KULLANMA BİÇİMLERİ

Adeta, seyyar bir şekilde kurulan sandıklarda hiçbir kural tanımaksızın sokaklarda oy kullandırılıyor. Bu durum da, sonu belli olan ve Kremlin tarafından uygulamaya konarak, ülkedeki otoriter düzeni daha da artıracak olan anayasa değişikliği referandumunun ne çeşit bir vehamet olduğunu gösterir nitelikte.

Rus basınına göre, her türlü önlemin alındığı ve kurallara uyulduğu iddia edilen trajikomik oy sandıklarından bazıları:

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar