Rusya: Türkiye ile ortak işbirliği bölgemiz Karabağ'da yer almayacak, ‘'Azerbaycan'ın geleneksel topraklarında'' yer alacak

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ çatışmalarını durduran anlaşmaya dair soruları yanıtladı. Türk - Rus barış güçlerinin Dağlık Karabağ'a konuşlandırılması ile ilgili ayrıntıların konuşulmadığını ifade eden Petrov, ''Türkiye ile ortak işbirliği bölgemiz Karabağ'da yer almayacak, Azerbaycan topraklarında yer alacak, burada bir izleme merkezi oluşturulması söz konusu" dedi.

Kurultay

Rusya: Türk barış güçleri Dağlık Karabağ'da yer almayacak

Son dakika haberlerine göre, Kremlin Sözcüsü Dmitry Petrov bugün gazetecilerin sorularını yanıtladı. Petrov'a Rus ve Türk barış güçlerinin görev yapacağı gözlem merkezinin işgalden kurtarılan Azerbaycan topraklarında yer alacağı şeklindeki ifadelerde soruldu. Peskov böyle bir şey konusunda anlaşmadıklarını belirterek, söz konusu merkezin işgalden kurtarılan Dağlık Karabağ topraklarında değil, Azerbaycan'ın ''geleneksel topraklarında'' yer alacağını ifade etti.

Öte yandan Azerbaycan Dışişleri Sözcüsü Leyla Abdulleyeva da, "Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan görevde olamasa bile bu anlaşma değişmez. Anlaşmaya göre çekilme 20 gün içinde tamamlanacak. Türkiye ve Rusya bölgede barış gücü görevi yapacak." dedi. 

Türkiye ve Azerbaycan tarafından Türk barış gücünün Dağlık Karabağ Bölgesi'nde bulunacağına dair açıklamalar yapılsa da söz konusu anlaşmanın konuya dair 5. maddesinde resmi olarak Türkiye'nin adı zikredilmiyor.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar