Rusya Mars'a gidemedi

Rusya'nın Mars'a uzay aracı gönderme girişiminde ciddi bir sorun çıktı. 170 milyon dolarlık Phobos-Grunt aracı fırlatıldıktan sonra, aracı Mars istikametinde doğru güzergaha sokması gereken motorlar çalışmadı.

Kurultay

Rusya Mars'a gidemedi

Muhabirler, bu başarısızlığın projenin terkedilmesine yol açabileceğini söylüyor.

İnsansız Phobos-Grunt aracı, Mars'ın iki uydusundan birine iniş yapmak için tasarlanmıştı.

Bu uydulardan büyüğü olan Phobos'a inmesi planlanan araç, Mars gezegenini uydusundan görüntüleyecek ve bulunduğu yerden toprak numuneleri alacaktı.

Aracın ilk aşamada Zenit-2 roketleriyle fırlatılışında bir sorun çıkmadı, fakat bunun ardından kendi roketlerini çalıştırması gerektiğinde sorun çıktı.

Phobos-Grunt, şu an Mars istikametinde ilerleyeceğine, dünyanın yörüngesi etrafında dönüyor.

Rus uzay araştırmaları merkezi Roscosmos yetkilileri, aracın bilgisayarlarını yeniden programlayıp roketleri ateşlemek için önlerinde yaklaşık üç günleri olduğunu söylüyor.

Dünyaya düşme riski var

Üç günden sonra pilleri öleceği için Phobos-Grunt'ın Mars'a gönderilme olasılığı tamamen ortadan kalkmış olacak. Ancak Dünya'nın yörüngesinde takılıp kalan uzay aracındaki sorun halledilemezse, Rus aracının Dünya'ya düşme riski bulunuyor.

Rus ajanslarına göre uzmanlar, mühendislerin, aracın bataryaları tamamen tükenmeden yeni yazılımı yükleyip sorunu çözememeleri durumunda, Phobos-Grunt (Rusça Phobos-Yer) adlı aracın 5 ila 30 gün içinde Dünya'ya düşme riski bulunduğu uyarısı yaptı.

28,7 milyon euro'ya sigortalanan uzay aracının fırlatılmasından önce Rus yetkililerin, aracın komuta sistemindeki cihazlarla ilgili risk konusunda uyarıldığı belirtiliyor.
 
Rus uzay ajansı Roskosmos Başkanı Vladimir Popovkin, uzmanların, uzay aracının bataryaları tamamen boşalmadan yeni bir uçuş programı yüklemek için üç günleri bulunduğunun altını çizerek, "Bunun bir başarısızlık olduğunu söylemeyeceğim. Bu beklenmedik bir durum, ama aşılabilir" diye konuştu.

Kaynak: BBC


Haberin Kaynağı: CNN Türk

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar