Rusya, Kuzey Irak'taki petrol sahalarının kontrolü için harekete geçti

Rusya'nın devlet petrol şirketi Rosneft'in Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) petroller üzerindeki etki alanını arttırmak için 250 milyon dolar ödedi.

Kurultay

Rusya, Kuzey Irak'taki petrole gözünü dikti!

Rusya, DEAŞ sonrası süreçte Irak petrolleri üzerinde önemli hamleler yapmaya başlamıştı. IKBY ve Rusya arasındaki yakınlaşma özellikle sözde bağımsızlık referandumundan sonra giderek gözle görülür bir hale geldi.

Rosneft, ödediği 250 milyon dolarlık parayı danışmanlık sözleşmesi adı altında ödediğini iddia etti. Ancak bu miktar danışma ücretleri standardı için hayli yüksek. Geçtiğimiz yıl Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da en büyük 12 uluslararası bankanın ödediği danışmanlık ücreti toplam 400 milyon dolardı.

IKBY KONUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPMAYI REDDETTİ

IKBY sözcüsü ise konu ile ilgili açıklama yapmayı reddetti. IKBY, 2017'de başarısızlığa uğrayan sözde bağımsızlık referandumu sonrasında Irak merkezi hükumetinden bağımsız olarak petrolünü satmak için Rusya ile yakınlaştı. Şubat 2017'de Rosneft CEO'su ve Putin'in yakın müttefiği İgor Sechin, IKBY'ye gelecekteki petrol anlaşmaları için önden para ödenmesini kararlaştırdı.

IKBY BAKANI ROSNEFT İLE ANLAŞMA OLDUĞUNU DUYURMUŞTU

IKBY Doğal Kaynaklar Bakanı Aşti Hawrami, "Anlaşma, Rosneft ile olan enerji işbirliği alanındaki geniş çaplı ilişkiler için yeni fırsatlara kapı açıyor." demişti. Rosneft 1,8 milyar dolar ödeyerek bölgenin tüm petrol ihracatının yüzde 60'ının kendi ülkesi üzerinden yapma şartını elde etti. Son olarak yapılan 250 milyon dolarlık ödemenin Rosneft'in Singapur'da bulunan RN Middle East şirketi tarafından 12 Aralık 2019 tarihinde yapıldığı ortaya çıktı.

 

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar