"Rusya işgal altındaki topraklarda yaşayan çocukların Ukrayna'ya entegre olmalarını engellemeye çalışıyor"

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilci Yardımcısı Tamila Taşeva, Rusya'nın, işgal altındaki Kırım ve Donbas topraklarında yaşayan gençlerin Ukrayna'ya yeniden entegrasyonunu engellemeye çalıştığını ifade etti.

Kurultay

"Rusya işgal altındaki topraklarda yaşayan çocukların Ukrayna'ya entegre olmalarını engellemeye çalışıyor"

"UKRAYNA, RUSYA'NIN BEYİN YIKAMA POLİTİKASI SONUCUNDA ÇOCUKLARINI KAYBEDİYOR"

"Dom" isimli televizyon kanalında yayınlanan bir programa konuk olarak katılan Tamila Taşeva, "Rusya Federasyonu tarafından işgal altındaki Kırım'da ve işgal edilen Donetsk ile Lugansk bölgelerinde yürütülen toplu 'beyin yıkama' politikası neticesinde Ukrayna çocuklarını kaybediyor. Bu yüzden onları geri kazanmak çok önemli." dedi.

Taşeva ayrıca, Rusya'nın, Kırımlı gençler üzerinde yürüttüğü "dış düşman" arama ve askeri yarış politikasının gençleri saldırganlığa ittiğinin altını çizdi.

KIRIM'DAKİ ÖĞRENCİLERİN UKRAYNA'DA EĞİTİM ALMALARI SORUNU

Şu anda, Ukrayna yüksek öğretim kurumlarının işgal edilen Kırım'dan yüksek sayıda öğrenci kabul etmeyi hazır olmadığını belirten Taşeva, "Bence zamanla bu sorun çözülecek. Bu konuyu çözebilecek en baştaki kurum elbette ki Ukrayna Eğitim Bakanlığıdır. Sistem düzeyinde sorunları çözmemiz gerekiyor. Sistem düzeyinde çözemediğimiz sorunlar varsa biz bireysel olarak işgal edilen topraklardan gelen çocuğa yardım etmeye çalışıyoruz." dedi.

eğitim
İşgal Altındaki Kırım
Kırımlı çocuklar

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar


En Çok Okunanlar