Rusya, helikopter üretiminde Türkiye ile işbirliğine açık olduğunu bildirdi

Rus devlet savunma sanayi şirketi Rosteh’e bağlı Rusya Helikopterleri’nin Genel Müdürü Andrey Boginskiy, Moskova’da düzenlenen “Armiya-2020” etkinliğinde Rusya ve Türkiye arasında düşündükleri helikopter üretimine ilişkin konuştu. -

Kurultay

Rusya, helikopter üretiminde Türkiye ile işbirliğine açık olduğunu bildirdi

Türkiye'nin Karadeniz'deki en önemli stratejik ortaklarından Ukrayna'nın ortak uçak teklifinin ardından Rusya'dan ortak helikopter yapımı teklifi geldi. Rusya Helikopterleri Genel Müdürü Andrey Boginskiy, Türkiye ile helikopter teknolojileri ve üretiminde işbirliğine açık olduklarını belirtti.

"İŞBİRLİĞİNİ GÖRÜŞMEYE HAZIRIZ"

Türkiye ile Rusya arasında teknoloji ve üretim konusunda da iş birliği yapılabileceğinin altını çizen Boginskiy, "Türkiye ile helikopter teknolojileri ve üretiminde işbirliğine açığız. Konu pazar durumu ve üretilecek ürünlerin geleceğiyle ilgili. Bu alanda işbirliğini görüşmeye hazırız. Ekonomik veriler üzerinde kararlar alarak pazar, hacim konularıyla başlamak gerekiyor." dedi.

UKRAYNA İLE ORTAKLIK

Dünyanın en büyük kargo uçağını üretmeyi planlayan Ukraynalı Antonov şirketinin Genel Müdürü Oleksiy Los, 18 Ağustos 2020'de Türkiye'ye gelmişti. Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Türk basınına yaptığı açıklamada, "Biz Türk tarafına ortak üretim için hazır olduğumuzu söyledik. Antonov şirket tesisleri de hazır. Bu hafta Başbakan Yardımcısı ve beraberindeki heyet Türkiye'ye gelecek. Görüşmeler devam edecek ancak artık sadece siyasi seviyede değil, teknik uzmanlar da görüşmeye başladı. Artık Türk tarafından adım bekliyoruz. Antonov AN-178'in üretimi Türkiye'de de olabilir." diye konuştu.

helikopter
Rusya

Haberin Kaynağı: QHA

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar


En Çok Okunanlar