Rusya Federasyonu'na bağlı İnguşetya Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı görevinden istifa etti

Rusya Federasyonu'na bağlı İnguşetya Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, İnguşetya hükümeti ile olan fikir ayrılığı nedeniyle istifa ettiğini açıkladı.

Kurultay

İnguşetya Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı görevinden istifa etti

Göreve  Rusya Başbakanı Medvedev  tarafından 30 Ekim 2008 tarihinde atanan Yunus-bek Yevkurov,  görevinden istifa ettiğini ve istifasını Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e sunduğunu açıkladı. 

İnguşetya parlamentosu tarafından ülkenin 3. Cumhurbaşkanı olarak seçilen Yunus-bek Yevkurov, göreve geldiği günden beri amaçladığı birçok şeyi başardığını söyleyerek, "Yıllar boyunca İnguşetya halkıyla önemli bir yol kat ettik. Kolluk kuvvetleri ile birlikte ülkede terör örgütlerine karşı savaş vererek bu olguyu yendik. İnguşetya'da barışı sağladık, okullar, kreşler, hastaneler, spor tesisleri ve yollar inşa ettik ve inşa etmeye devam ediyoruz. Cumhuriyet birçok açıdan Rusya'nın bölgeleri arasında lider olmuştur" ifadelerini kullandı.

Ayrıca Yevkurov,İnguşetya'nın kalkınması için birçok plan ve projenin bulunduğunu ve önemli olan şeyin İnguşetya halkının birliğinin sağlanması olduğunu ifade etti.

Halk istifasını istiyordu

Kuzey Kafkasya'da bulunan İnguşetya ile Çeçenistan arasında Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra sınır savaşları yaşandı. 

Geçtiğimiz yıl İnguşetya ile Çeçenistan yeni sınırların çizilmesi konusunda anlaşma imzalamış fakat bu anlaşmaya İnguş halkı toprak kaybedildiği gerekçesiyle karşı çıkmış ve protesto olayları yaşanmıştı.

İmzalanan anlaşmadan sonra İnguş hükümeti ile Cumhurbaşkanı Yevkurov arasında anlaşmazlıklar yaşanmış, halk ise 2023 yılına görevini sürdürme hakkına sahip olan cumhurbaşkanının istifasını istemişti.
 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar