Rus Dışişleri Bakanı Lavrov: Karabağ anlaşmasına müdahil olmadıkları için ABD ve Fransa gücendi

Dağlık Karabağ'da 30 yıldır devam eden Ermeni zulmüne sessiz kalarak Türk tarafını gücendirmekten çekinmeyen Rusya, Ermeni yanlısı ABD ve Fransa'yı küstürmüş olmaktan tedirgin oldu. Bir televizyon kanalına açıklamalarda bulunan Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Karabağ'daki ateşkeste aktif rol alamadıkları için ABD ve Rusya'nın gücendiğini söyledi.

Kurultay

Lavrov: ABD ve Fransa, Rusya'ya gücendi

Russia Today televizyon kanalına demeç veren Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ülkesinin ABD ve Fransa'yı Dağlık Karabağ'daki anlaşma sürecine dahil etmediği iddialarını cevaplandırdı. Ermenistan'ın defalarca ateşkesi ihlal ederek sivillere saldırmasına sessiz kalan Rus Bakan, bu defa, ''Her dakika bir insan ölüyorken telefon edip bazı ülkelerle görüşmek zaman kaybı olacaktı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinde de Amerikan ve Fransız meslektaşlarımla Dağlık Karabağ ile ilgili temaslarımda da gücenildiği hissediliyor. Bu çok üzücü." diyerek kendini savundu. 


Siyasette ''parlamak'' için müdahil olma çabaları etik değil


Avrupa Birliği gibi çok yönlü yapılarda pozisyonları güçlendirme ve siyasette "parlama" arzularının ön plana çıkmasının üzücü olduğuna belirten Lavrov, anlaşmanın amacının çatışmaları bir an önce bitirmek olduğunu ifade etti. 


Ayrıca Lavrov sözlerinde, ülkesinin hem Dağlık Karabağ'da hem Suriye'de hem de dünyanın bir çok yerinde çatışmalardan yana olmadığını iddia etti. Bu açıklamalar akıllara başta Kırım'ın işgali olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerindeki zorba Rus müdahalelerini akla getirdi. 

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar