Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Türk birliklerinin Dağlık Karabağ'da bulunmayacağını açıkladı

Rus ve yabancı medya kuruluşlarının temsilcileri ile görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Dağlık Karabağ'daki durumun izlenmesi için kuracak olan Rus-Türk gözlem merkezinin insansız hava araçları yardımıyla uzaktan görev yapacağını ve Türkiye'nin Dağlık Karabağ'a girmeyeceğini ifade etti.

Kurultay

Rus Dışişleri: Türkiye Dağlık Karabağ'da olmayacak

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bugün gazetecilerin sorularını yanıtladı. Dağlık Karabağ'daki çatışmalara son veren ateşkes anlaşmasının ayrıntılarına değinen Lavrov, Türk- Rus gözlem merkezinin Dağlık Karabağ'da çatışmaların yaşandığı topraklarda değil Azerbaycan tarafında bir noktada kurulacağını ifade etti. Ayrıca Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan liderleri ile imzalanan ateşkes anlaşmasında, Türkiye'nin bölgeye girmeyeceğinin açık bir şekilde ifade edildiğini savundu. 


Öte yandan hem Azerbaycan tarafından hem de Türkiye'den yapılan açıklamalar Türk birliklerinin bölgede yer alacağını ifade ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çarşamba günkü AK Parti grup toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlarken Dağlık Karabağ anlaşmasının uygulanmasını denetlemek için kurulacak barış gücünde Türkiye'nin yer alacağını belirtmişti.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise bugün Bakü'de gerçekleştirdiği temaslarda Türk barış gücünün kesin olarak bölgede yer alacağını vurguladı. Aynı şekilde Milli Savunma Bakanı Orgeneral Hulusi Akar'da, Türkiye'nin Dağlık Karabağ'da anlaşmanın uygulanmasını gözetmek ve denetlemek üzere ortak barış gücünde yer alacağını belirtti. 


Beri taraftan, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu bugün yaptığı açıklamada Türk - Rus heyetinin yarın Dağlık Karabağ'daki durumu netleştirmek üzere bir araya geleceğini ifade etmişti. Rusya ve Türkiye taraflarından farklı açıklamalar gelse de, heyetlerin yarınki görüşmelerinin ardından durumun daha da netleşmesi bekleniyor. 

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar