Rus muhalif Navalnıy'ın zehirlenmesinden sorumlu Rusya, AB'ye misilleme yaptırımları uygulayacağını açıkladı

Dağlık Karabağ başta olmak üzere gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rus muhalif Aleksey Navalnıy'e ilişkin sorulan soru üzerine, ''AB'nin Navalnıy nedeni ile uyguladığı yaptırımların misillemesi olacak.'' ifadelerinin kullandı. Navalnıy'in Rus hekimlerin inkarına rağmen Avrupa laboratuvarlarınca zehirlendiğinin ortaya çıkarılmasını göz ardı ederek, Almanya'nın tutumunu da eleştiren Lavrov, AB'nin konuya ilişkin yaklaşımının endişe verici olduğunu söyledi.

Kurultay

Navalnıy'ın zehirlenmesinden sorumlu Rusya, AB'ye misilleme yaptırımları uygulayacak

 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bugün Moskova'da yerli ve yabancı gazetecilerle bir araya geldi. Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Lavrov, Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy ile ilgili de açıklamalar yaptı. Navalnıy konusunda  AB'nin Rusya'ya uyguladığı yaptırımların karşılıklı olduğunu vurgulayan Lavrov, "AB'nin Navalnıy'e yönelik yaptırımları Rus Yönetimi'nin üst düzey yetkililerini doğrudan etkilediği için yaptırımlarımız karşılıklı olacak. Biz zaten kabul ettik. Yakın gelecekte Alman ve Fransız meslektaşlarımızı bu konuda bilgilendireceğiz. " dedi.

Rusya'nın inkarına rağmen Avrupa laboratuvarları Navalnıy'in zehirlendiğini ortaya çıkardı


Rus muhalif Aleksey Navalnıy'e uçakta rahatsızlanmasının ardından ilk müdahale Rusya'da yapılmıştı. Rus hekimler Navalnıy'ın zehirlendiğini inkar etmiş, kan şekerinin düşmüş olabileceğini söylemişlerdi. Ailesinin isteği üzerine tedavi için Berlin'e götürülen Navalnıy'in Avrupa laboratuvarlarınca incelenen örneklerinde zehirlendiği ortaya çıkmıştı.

Bu gerçeği göz ardı eden Lavrov,  Berlin'in Navalnıy konusundaki tutumunun kabul edilemez olduğunu ve uluslararası yükümlülüklerle çeliştiğini ifade etti. Lavrov, "Navanıy zehirlenmiş olsa bile Rusya'da değil Almanya'da veya nakli sırasında uçakta zehirlenmiştir. Elimizde bu yönde kanıtlar mevcut. Almanya'nın Rusya ile ilişkileri tırmandırma da lider rolü üstlendiğini görüyoruz. Almanya'nın hem küresel rolü hem de Rusya'ya karşı tutumu bizi endişelendiriyor.'' dedi. 

 

AB'nin Navalnıy Yaptırımları

Avrupa Birliği (AB) Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy'in Noviçok ile zehirlenmesinden sorumlu tuttuğu Devlet Başkanı Vladimir Putin yönetimindeki önemli isimlere ve zehirli madde üretimine iştirak ettiği düşünülen bir kuruma yaptırım kararı almıştı.
Üye ülkelerin onayını alan yaptırımlar 15 Ekim 2020'de AB'nin resmi gazetesinde yayımlanarak yürürlüğe girmişti.
Seyahat yasağı ve varlıkların dondurulması yaptırımları ile karşı karşıya kalan kişiler ve kurumlar arasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakın isimlerin bulunduğu da dikkat çekmişti.

 

 

Haberin Kaynağı: Reuters / qafqazinfo

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar