Rusya Devlet Duması harekete geçti: Protesto hareketleri araştırılacak

Rusya'da devam eden protesto hareketlerine karşın Rus parlamentosu, eylemlere olası bir "dış müdahalenin" olup olmadığını araştıracağını açıkladı.

Kurultay

Rusya'daki protesto hareketlerinin arkasında dış güçler mi var ?

Rusya Federal Meclisi'nin alt meclisi durumunda olan Duma, 19 Ağustos Pazartesi günü yapılan özel toplantı gerçekleştirdi ve temmuz ayında başlayan prostesto hareketlerine destek veren bir "dış müdahalenin" olup olmadığını araştırması için özel bir komisyon kurduklarını duyurdu.

Duma Başkanı Vyacheslav Volodin, Şüpheli yabancı gazeteci ile diplomatların açıklamada bulunmaları için söz konusu komisyona davet edileceklerini  vurguladı.

Ayrıca Rusya Alman haber ajansı Deutsche Welle tarafından sosyal medyada "protesto çağrıları" olarak nitelendirdiği paylaşımlarını kınamak için bir Alman diplomatını çağırmıştı.

RUSYA'DAN GOOGLE'A UYARI: REKLAM VERME

Rus iletişim denetleme ve düzenleme kurumu Roscomnadzor, geçen haftalarda Google'dan YouTube üzerinden yasa dışı toplu eylemlerin reklamını yapmamasını istediği bildirildi.

Ayrıca Roscomnadzor, Google'ın bu talepleri yerine getirmemesi halinde bunu "iç işlerine müdahale" olarak nitelendireceklerini Rusya'daki demokratik seçim sürecini olumsuz etkileme ve engelleme" olarak göreceklerini duyurduğu ifade edildi.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar