Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ‘'Dağlık Karabağ'da Türk askerinin bulunması Ermeni tarafını tahrik eder. ''dedi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ülkesinde faaliyet gösteren Rossiya 24 kanalına Dağlık Karabağ ile ilgili açıklamalarda bulundu. Programda Türkiye'nin Dağlık Karabağ'daki rolüne dair sorulara cevap veren Putin, "Türk askerinin temas hattında yer alması Ermeni tarafını tahrik eder ve anlaşmanın bozulması için zemin hazırlar." İfadelerini kullandı.

Kurultay

Putin: Türk askerinin Dağlık Karabağ'da olması Ermenistan'ı tahrik eder

"Rossiya" devlet televizyonuna çeşitli açıklamalarda bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dağlık Karabağ konusunda Azerbaycan'la Ermenistan arasında varılan anlaşma sayesinde kan dökülmesinin durdurduğunu söyledi. Türkiye'nin bölgedeki rolüne de değinen Putin '' Türk tarafı ile Dağlık Karabağ'da bulunmamaları konusunda anlaştık. Türkiye, Azerbaycan'ın içinde bir noktada bulunacak. Türk askerinin Dağlık Karabağ bölgesinde bulunması Ermenistan'ı tahrik eder.'' dedi. 


Azerbaycan'ın bağımsız bir devlet olduğunu ve müttefiklerini seçme hakkının bulunduğunu belirten Putin, ''Türkiye'yi konuya dahil olduğu için suçlayamayız, bunun hukuki bir dayanağı yok.'' diye konuştu. 


Ekim ayında Azerbaycan'ı ateşkes için ikna ettim ama Paşinyan yanaşmadı


Rusya'nın savaşa müdahil olması için hukuki bir gerekçenin bulunmadığını belirten Putin, Dağlık Karabağ'ın güney kesimi Azerbaycan'ın kontrolüne geçmişken iki tarafla da telefonda görüştüğünü kaydetti. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'i Şuşa dahil söz konusu rayonların Azerbaycan'a bırakılması şartı ile ikna ettiğini belirten Putin, ''Paşinyan ısrarla savaşmak istiyordu. Bunu hala anlamış değilim.'' dedi. 


''Ermenistan da Dağlık Karabağ'ın bağımsızlık ya da egemenlik ilanını tanımamıştı. Bu da Dağlık Karabağ ve çevresindeki bölgelerin uluslararası kanuna göre Azerbaycan toprağı olduğu gerçeğini bir kez daha kanıtlıyor.'' ifadelerini kullanan Putin, "Kimse Ermenistan topraklarına girmemişti, bu durumda da bize bu savaşa doğrudan müdahale etme hakkı vermiyordu.'' değerlendirmesinde bulundu. 

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar