Rusya, Dağlık Karabağ'da barış gücü olarak görev yapan askerlerinin kuşatıldığı iddiasını yalanladı

Ateşkesin imzalanmasının ardından Dağlık Karabağ'da barış gücü olarak faaliyet gösteren Rus askeri birliklerinin, Hadrut'ta Azerbaycan tarafından kuşatıldığı iddiası sosyal medyada gündeme oturdu. Ermeni ve Rus basını tarafından dillendirilen bu provokatif haberlere ilişkin Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, iddiaların asılsız olduğu bildirildi.

Kurultay

Rus Barış Güçleri kuşatıldı iddiasına yalanlama geldi

Ermenistan, Azerbaycan ve Rusya tarafından 10 Kasım 2020'de imzalanan ateşkes anlaşmasının ardından Rusya, Dağlık Karabağ bölgesine Barış Gücü göndermişti. Ermenistan medyası ve Rus basının, Azerbaycan'ın Rus Barış Gücüne ait kuvvetleri kuşattığı iddiaları sosyal medyada geniş yankı uyandırdı. Konuya ilişkin Rusya'da yalanlama geldi.


Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Rus barış gücü birliklerinin Dağlık Karabağ'da herhangi bir tarafın güçlerince kuşatıldığı iddiaları gerçeğe aykırı. Dağlık Karabağ'daki tüm Rus barış gücü birlikleri hem gözlem noktalarında hem de ateşkesi gözetlerken görevlerini olağan bir şekilde yerine getiriyor" denildi.


Ermenistan tarafından yaklaşık 30 yıl işgal altında kalan Dağlık Karabağ, Azerbaycan'ın 27 Eylül'de başlattığı ve 44 gün süren başarılı operasyonlarıyla ana vatanı Azerbaycan topraklarına katılmıştı.

 

Haberin Kaynağı: qafqazinfo

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar