Rusya'da gerçekleşen Devlet Duması seçimlerinin sonuçları açıklandı!

Rusya Federasyonu'ndaki Parlamento genel seçimleri sonuçlandı. Sonuçlara göre kazanan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kurduğu Birleşik Rusya partisi oldu. Rus devlet televizyonunun sandık çıkış anketlerine dayandırdığı haberine göre üç parti daha meclise girmeyi başardı. Ayrıca bölgeden alınan bilgilere göre Rusya'nın bir çok bölgesinde seçimlere hile karıştırıldığı aktarıldı.

Kurultay

Rusya'da seçim sonuçları açıklandı!

Rusya'da yapılan parlamento genel seçimlerini Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Birleşik Rusya partisi yaklaşık yüzde 44,5'lik oy oranıyla kazandı. Seçimler öncesinde de Birleşik Rusya'nın galibiyetine kesin gözüyle bakılıyordu. Rus devlet televizyonunun sandık çıkış anketlerine dayandırdığı haberine göre üç parti daha meclise girmeyi başardı. Katılımın düşük olduğu seçimlerde sandığa giden seçmen sayısı yüzde 40 dolayında kaldı. 2011'de bu oran yüzde 51'in üzerindeydi. 11 ayrı zaman dilimi bulunan Rusya'da 111 milyon seçmene alt meclis Duma'nın 450 sandaleyesini belirleme çağrısı yapıldı. Seçimlere 14 parti katıldı.

Rusya'da Yasama organı

Rusya'nın iki kamaralı yasama organı olan Federal Meclis 450 sandalyeli Duma ve 166 sandalyeli Federasyon Konseyi tarafından oluşmaktadır. Alt meclis olan Duma üyeleri nispi temsil ile seçilirken Federasyon Konseyi'nde Rusya'nın 83 federe bölgesinden temsilciler atanarak gelmektedir. Bu temsilciler arasında Rusya'yı oluşturan 21 cumhuriyet ve daha küçük düzeydeki federe birimlerin temsilcileri bulunmaktadır.

"Jirinovski Komünistleri geçti!"

Duma'da yine aynı dört parti temsil edilecek. Bunlar sırasıyla Birleşik Rusya, Komünist, Rusya Liberal Demokrat, Adil Rusya partileridir. Bu seçimlerin tek bir ayrıcalığı Komünist Parti'nin ana muhalefet unvanını Jirinovski'nin partisi LDP'ye kaptırması oldu.

'Son on yılın en sönük ve pasif seçim kampanyası'

Milletvekillerinin yarısının çoğunluk sistemiyle belirlendiği ilk Duma seçimine ilginin az olduğu gözlemlendi. Golos adlı seçim gözlem grubu 'son on yılın en sönük ve pasif seçim kampanyasına' tanık olunduğunu duyurdu. Muhalefetin daha fazla aday göstermesine ve televizyonda spot yayınlamasına izin verilen muhalefet partilerinin bölünmüş olmasının sonuç üzerinde etkili olabileceği belirtiliyor.
İktidardaki Birleşik Rusya partisinin ezici üstünlüğü karşısında muhalefet partileri seçmenin ilgisini çekmeyi başaramadı. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) 2011'deki oylamanın adil geçmediğini duyurmuş ve seçim sonuçları yoğun gösterilerle protesto edilmişti. AGİT Pazar günkü seçimde oylamayı denetlemek üzere 466 gözlemciyi görevlendirdi.

Seçimler zamanı hile yapıldı!

Rusya Devlet Duması seçimleri sırasında, seçim bölgelerinde bir dizi ihlal gerçekleşti. Rusya'nın Rostov-Na-Donu şehrindeki bir seçim bölgesinde yerleştirilen güvenlik kameraları, seçim komisyonu görevlilerinin Rusya Devlet Duması seçimlerinde hile yaptığını kaydetti.

Öte yandan gazeteci Beslan Uspanov, Rusya'nın Dağıstan Cumhuriyeti'nde yapılan parlamento seçimlerinde de ihlallere yer verildiğini bildirdi.

Beslan Uspanov'un kişisel Twitter sayfasında Dağıstan'daki seçim bölgelerinde yapılan ihlaller ile ilgili yayınladığı videolarda, seçim sandıklarına birden fazla oy pusulası attığı görünüyor.

İhlalleri yorumlayan Uspanov, "Dağıstan'da yapılan seçimler hakkında biraz bilgi daha. Ve benzer olayların dayısı her dakika artıyor. 1041 numaralı seçim bölgesi. Seçimlere gelen insan yok, pusulalar ise sandığa atılıyor" diye kaydetti.
 
 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar