İlham Aliyev ve Serj Sarkisyan Rusya'da bir araya geldi

Rusya'nın St.Petersburg şehrinde Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan Cumhurbaşkanları Karabağ sorunu için bir araya geldi. Nisan ayının başında yaşanan ve 4 gün savaşla artan gerilimden sonra en önemli buluşma. Fakat kimsenin bir beklentisi yok, ilerleme de beklenmiyor. Sadece Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin boy gösteriyor...

Kurultay

Bilmem kaçıncı Karabağ görüşmesi!..

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, 20 Haziran'da Rusya'nın Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Başkanlığında St. Petersburg kentindeki Konstantinovsky Sarayı'nda bir araya geldi.

Kremlin'in resmi internet sayfasından yayımlanan bildiriye göre, Azerbaycan ile Ermenistan arasında 16 Mayıs'ta Viyana'da gerçekleşen toplantıda varılan anlaşmaların aynısı gündemde. 

Gereksiz iki madde görüşüldü

Konstantinovsky Sarayı'nda gerçekleştirilen üçlü görüşmesinin ardından ortak bildiri kabul edildi. Bildiredeki ana maddeler şöyle yer aldı:

1. Çatışma bölgesinde uluslararası gözlemci sayısının artırılması
2. Temas hattında istikrarın sağlanması ve Dağlık Karabağ'da barışçıl sürecin tamamlanmasını sağlayacak atmosferin oluşturulması.

Her iki Devlet Başkanı'nın da onayı ve rızasıyla kabul edilen maddeler sonrasında Putin, iki devletin Cumhurbaşkanları ile ayrı ayrı görüştü.

İşgal sona erdirilmeli

Görüşmelerin ardından Aliyev, Rusya ve Minsk grubunun diğer üyelerinin Dağlık Karabağ'da mevcut durumun kabul edilemez olduğu yönündeki açıklamalarını anımsatarak, "Biz bu ifadeleri destekliyoruz ancak durumun değişmesi için öncelikle Azerbaycan topraklarında 20 yılı aşkın süredir devam eden işgalin sona erdirilmesi gerekli" dedi.

Uzmanların değerlendirmesi

Putin'in başkanlığında gerçekleştirilen görüşme sonunda Karabağ sorunu ile ilgili uzmanların değerlendirmeleri de dikkate alındı. Buna göre Rusya'nın Karabağ konusunda ''çözüm bulucu'' konumda olduğu ileri sürüldü. Daha sonra taraflar arasında Nisan ayında yaşanan sıcak çatışmanın bir daha yaşanmaması için iki ülke başkanları arasında anlaşma sağlandı.

"Viyana görüşmesi" gibi "St.Petersburg görüşmesi" olarak kayda geçen toplantında tek amaç sadece Rusya'nın Bölgedeki ağırlığının ve ana güç merkezinin kendisi olduğu açıkça görüldü. 

Aliyev karşıtlarının tepkisi

Azerbaycan muhalefeti, St. Petersburg görüşmelerinden Karabağ sorununa ilişkin olumlu bir sonucun veya çözümün çıkacağını beklemiyor. Muhalefet, yaşanan olayların perde arkasında uyutma politikası olduğunu savunarak, bir sonraki görüşmenin de Eylül ayında olmasının toplum psikolojisinin kontrol altında tutulmasına hizmet ettiğini ileri sürüyor.

Sonuç olarak, Azerbaycan toplumundaki genel düşünce şu ki, Dağlık Karabağ sorununun çözümünü Rusya ve Minsk grubundan beklemek, devenin hendek atlamasına benziyor. Çünkü, 20 yıldır o deve orada duruyor.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar