Rusya'da alınan bir ayakkabının içinden ‘'Uygurlara yardım edin. '' notu çıktı

Çin'in Uygur Türklerine yaptığı zulüm dünya gündemine bomba gibi düştü. Rusya'da ünlü bir markanın terliklerini sipariş eden vatandaş, terliklerin içinde bir not buldu. Notta, "Yardım edin, Çin'de hapisteyim. Lütfen Uygurlara yardım edin" yazılıydı. Vatandaşın durumu Instagram sayfasında paylaşması üzerine Çin'in Uygur Türkleri 'ne karşı uyguladığı muamele bir kez daha gözler önüne serildi.

Kurultay

Çin'in Uygur Türklerine ettiği zulüm bir kez daha gözler önüne serildi

Rusya'nın St. Petersburg şehrinde yaşayan Arslan Gibadullin adlı vatandaş, internet üzerinden sipariş verdiği terlikler kendisine teslim edildiğinde, şaşırtıcı bir notla karşılaştı. Terliği denerken, içinde sıkıca dikilmiş bir not bulan Gibadullin, "Yardım edin, Çin'de hapisteyim. Lütfen Uygurlara yardım edin" yazılı notun fotoğrafını çekip Instagram hesabında paylaştı.  Olay, küresel moda endüstrisinin Çinli tedarikçilerle olan ilişkisini ve bu kuruluşların Uygurları zorla çalıştırdığı iddialarını bir kez daha gündeme getirdi.


180'in üzerinde sivil toplum kuruluşu bu yılın temmuz ayında, Çin'in Uygurları zorla çalıştırdığını gerekçesiyle dünyaca ünlü markaları ürün tedarik etmeye son vermeye ve Çin'de "zorla çalıştırmadan" yararlandığı iddia edilen tedarikçilerle ilişkilerini kesmeye çağırmıştı.


Çin, Birleşmiş Milletler' in ve uluslararası insan hakları gruplarının raporlarına göre 1 milyondan fazla Uygur Türkünü ve çeşitli etnik gruplara ait Müslümanı toplama kamplarında tutuyor. Araştırmalar, kamplarda işkence yapıldığını ve insani koşullara rastlanmadığını ortaya koyuyor. Bu kamplardan sağ çıkabilen az sayıda insanın ise ya felçli ya da vücudunda kalıcı bir hasar ile çıktığı biliniyor. Pekin yönetimi ise bu kampların eğitim kapları olduğunu iddia ediyor. 

 

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar