Rusya'da 3 milyon hektarı aşkın orman kül oldu

Rusya'nın Sibirya bölgesi ve doğusunda geçen haftadan bu yana devam eden yangın nedeniyle 3 milyon hektardan fazla ormanlık alan kül oldu.

Kurultay

Sibirya'da ormanlar kül oldu

Acil Durumlar Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Rusya'nın Sibirya bölgesi ve doğusunda geçen haftadan bu yana devam eden yangın nedeniyle 3 milyon hektardan fazla ormanlık alanın yandığı öğrenildi.

.
Açıklamada, bölgeye 15 bin görevlinin sevk edildiği ve  20 farklı bölgeden 500 yerleşim biriminin yangının dumanından etkilendiği ve bildirildi.


PUTİN'DEN YANGINA MÜDAHALE TALİMATI
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Savunma Bakanlığına, yangın söndürme çalışmalarına destek olması talimatı verdi.
Savunma Bakanlığı da bunun üzerine 10 uçak ve 10 helikopteri olay yerine gönderdi.

BÖLGEDEKİ DURUM SÖNDÜRME ÇALIŞMALARINI ZORA SOKTU
Başbakan Dmitriy Medvedev ise Rusya'nın Krasnoyarsk kentinde yaptığı acil hükümet toplantısında, devam eden orman yangınları nedeniyle bölgedeki durumun söndürme çalışmalarını zora soktuğunu söyledi.

BÜTÇEDEN 262 MİLYON SÖNDÜRME ÇALIŞMALARI İÇİN TALEP EDİLDİ 
Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanı Dmitriy Kobılkin, Medvedev'den söndürme çalışmaları için bütçeden 3 milyar ruble (262 milyon TL) ayrılmasını talep etti.

RUSYA'DA YANGINI SÖNDÜRMEME KARARI ALINABİLİYOR
Rusya'daki mevcut yasalara göre, valilikler, ormanlık alanda çıkan yangını söndürme maliyetinin yangının oluşturacağı hasarı aşması halinde, yangını söndürmeme kararı alabiliyorlar. 

YASA ÇEVRECİLERİN HEDEFİNDE
Söz konusu yasa, çevrecilerin yoğun eleştirisine hedef oluyor.Dünya Meteoroloji Örgütüne göre, Sibirya'da haziranda hava sıcaklığı ortalamanın 10 derece üzerindeydi.

ACİL DURUM İLAN EDİLEN BÖLGELER VAR
Rusya'nın İrkutsk, Krasnoyarsk, Zabaykalsk, Yakutistan ve Buryatya bölgelerinde acil durum ilan edilmişti.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar